9. března 2012 7:59 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Řecku se dýchá lépe. Věřitelé si vymění dostatek dluhopisů

Řecko (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecko (ilustrační foto) | foto: Reuters

K účasti na výměně řeckých státních dluhopisů se přihlásilo 85,8 procenta soukromých věřitelů, oznámila v pátek řecká vláda. Byla tak splněna podmínka pro úspěch plánu oddlužení, jež stanovila účast věřitelů na 75 procent. Řecká vláda navíc hodlá využít legislativní doložku, která umožňuje přinutit k výměně dluhopisů také ty věřitele, kteří se sami nepřihlásili.

Výměna dluhopisů je podmínkou druhého záchranného úvěru pro Řecko v sumě 130 miliard eur (3,2 bilionu Kč). Pokud by se zemi transakce nepodařila, nezískala by peníze k vyrovnání splatných dluhopisů a následoval by zřejmě již tento měsíc chaotický bankrot. Ještě v pátek by měli o osudu pomoci Řecku definitivně rozhodnout nejvyšší představitelé zemí Evropské unie.

ČTĚTE TAKÉ:

Řecký ministr financí Evangelos Venizelos se k výměně dluhopisů vyjádří na tiskové konferenci. Poté by měl telefonicky hovořit s ostatními ministry financí eurozóny.

V rámci dohody o oddlužení soukromí držitelé dluhopisů vymění své znehodnocené státní dluhopisy za nové s nižší nominální hodnotou, delší dobou splatnosti a nižšími úroky. Na nominální hodnotě nových řeckých dluhopisů soukromí investoři ztratí 53,5 procenta. Celková ztráta má být ale až 74 procent.

Lidovky.cz, ČTK