27. ledna 2009 10:29 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Kakao zdraží čokoládu

Žena s čokoládou (Ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Žena s čokoládou (Ilustrační foto) | foto: Reprofoto

PRAHA/LONDÝN Milovníci čokolády budou muset v blízké době opět o něco hlouběji sáhnout do peněženek. Příčinou očekávaného zdražování je růst ceny hlavní suroviny pro její výrobu, kakaa.

Cena jedné tuny kakaa se koncem minulého týdne poprvé po 24 letech vyšplhala na londýnské komoditní burze přes dva tisíce liber – byla k mání za 2 006 liber. Současná cena je tak vůbec nejvyšší od dubna 1985.
 
Prudké zdražování kakaa přimělo výrobce k úvahám o zdražení čokolády
Světu hrozí inflace
cen potravin
Zdražení čeká nejen čokoládu, nýbrž veškeré potraviny. A situace by mohla dokonce vyústit v globální krizi srovnatelnou s nynější krizí na finančních trzích, varuje ve včera zveřejněné studii anglická konzultantská skupina Chatham House.
 
Vypuknutí globální krize na potravinovém trhu prý hrozí, pokud jednotlivé vlády nezohlední dopad klimatických změn na zemědělství a také ubývání vodních zdrojů.
 
Nedávný pokles je podle studie pouze dočasný a ceny potravin začnou opětovně růst poté, co svět překoná současný hospodářský pokles. Ceny některých komodit, jako například obilí či sójových bobů, již začaly růst vlivem nižší zimní sklizně ve Spojených státech a Evropě a také v důsledku sucha v Brazílii a Argentině.
dodávané do obchodů. Britský výrobce Cadbury už uvedl, že v případě dalšího růstu cen kakaa čokoládu zdraží.
 
O podobném kroku uvažuje i lídr domácího trhu, společnost Nestlé Česko. Mluvčí firmy Martin Walter odmítl uvést, kdy a o kolik by mohly výrobky firmy na českém trhu zdražit. Připustil však, že pokud cena kakaa dále poroste, zdražení čokolády je pravděpodobné. „Samozřejmě pečlivě sledujeme vývoj nákladů a i podle nich přizpůsobujeme naši cenovou politiku. Zdražení se ale obvykle objeví s určitým zpožděním,“ řekl Walter.

Dopad rychlého růstu cen kakaa na hlavní světové kakaové burze v Londýně na český trh by ale mělo podle Waltera „změkčit“ oslabování britské libry vůči české koruně.
 
„Ceny kakaa jsou sice na dlouhodobém maximu, ale i libra byla nedávno vůči koruně na minimu,“ upozornil Walter. Cena kakaa na světových trzích v lednu dramaticky roste a během týdne zdražila téměř o tři stovky liber. Ještě v polovině ledna stála jedna tuna kakaa na londýnské burze 1 714 liber. A před rokem se koncem ledna kakao na londýnské komoditní burze obchodovalo dokonce za 1 171 liber.

Růst cen je způsoben zejména obavami z nižší úrody kakaových bobů v Pobřeží slonoviny a v Ghaně, které dodávají zhruba 60 procent veškeré světové produkce kakaa. Dodávky kakaových bobů do přístavů Pobřeží slonoviny, odkud jsou exportovány do celého světa, například podle listu Financial Times letos poklesly oproti loňskému roku o 30 procent.
 
Přes rostoucí ceny čokolády a kakaa na světových trzích plantážníci kakaových bobů nezbohatnou. Výkupní ceny kakaových bobů totiž zůstávají nezměněné, což minulý čtvrtek potvrdila například ghanská kakaová rada Cocobod.