21. února 2012 17:02 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Splní Řecko dohody? Nevěřím, notuje si Kalousek s tajnou zprávou

Ministr financí Miroslav Kalousek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí Miroslav Kalousek | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

BRUSEL Ministr financí Miroslav Kalousek uvítal dohodu eurozóny o poskytnutí dalšího záchranného balíku pro Řecko, pochybuje ale, že dohoda bude plně naplněna. Právě to je ale nezbytné, aby se mohlo Řecko, zmítané dluhy, stabilizovat.

Kalousek to řekl novinářům v Bruselu po nočním takřka třináctihodinovém jednání ministrů financí eurozóny, které označil za "nelidsky dlouhé".

ČTĚTE VÍCE K ŘECKU:

 "Byl nyní schválen nějaký program, který, bude-li naplněn beze zbytku, by mohl teoreticky Řecko do roku 2020 stabilizovat. Ptáte-li se mě, zda také bude beze zbytku naplněn tak, jak byl schválen, tak mám velké pochybnosti," uvedl Kalousek.

Dohoda počítá s tím, že Mezinárodní měnový fond (MMF) a eurozóna Řecku dají dalších 130 miliard eur půjček. Navíc soukromý sektor seškrtá přes 70 procent hodnoty řeckých dluhopisů. Cílem je, aby se řecký dluh dostal do roku 2020 na úroveň 120,5 procenta řeckého HDP.

Česko Řecku přímo pomáhat nebude

Česká republika se přímo na nové pomoci Řecku podílet nebude. Je nicméně možné nepřímé zapojení přes MMF. Tomu už v minulosti Česko půjčilo miliardu eur a nedávno vláda rozhodla o možné další půjčce ve výši 1,5 miliardy eur. Ta by měla sloužit k posílení MMF, aby mohl pomoci Řecku.

"Nám nebude dlužit Řecko, nám bude dlužit Mezinárodní měnový fond. To je velký rozdíl," řekl Kalousek. "Přímý vztah mezi penězi českého daňového poplatníka a rozpočtem Řecka neexistuje," dodal.

Už na jaře 2010 partneři Řekům slíbili první záchranný balík 110 miliard eur. Zda jde tentokrát o opravdu poslední podobnou pomoc, Kalousek nechtěl odhadovat. "Tohle teď zodpovědně neví vůbec nikdo," řekl. Samotné uzavření dohody je ale prý dobrou zprávou pro finanční trhy, pro stabilitu eurozóny, a tedy i pro Českou republiku, jejíž ekonomika je na stabilní eurozóně velmi závislá.

V pomoc Řecku nevěří ani velká trojka

 V trvalé řešení problémů Řecka příliš nevěří ani takzvaná "velká trojka" mezinárodních věřitelů. Tedy Evropská komise, Evropská centrální banka (ECB) a Mezinárodní měnový fond. Píše se to v tajných materiálech, z nichž cituje bruselský blog ekonomického listu Financial Times (FT).

Dokument s datem 15. února hned na první straně uvádí, že se záchranou Řecka jsou spojena značná rizika. "Zda se Řecko bude v období po skončení nového záchranného programu schopno vrátit na (kapitálový) trh, je vzhledem k vysoké předpokládané úrovni a podílu státního dluhu nejisté a vyžaduje to další analýzu," píše se například v materiálu.

Euroskupina rozhodla o druhém záchranném balíku pro Řecko

Euroskupina rozhodla o druhém záchranném balíku pro Řecko

V dokumentu je na jeho konci zmíněn alternativní scénář, který předpokládá, že Řecko ani v budoucnu nebude plnit některé z reforem, které od něj požaduje eurozóna. Pak by se zadlužení Řecka do roku 2015 vyšplhalo zřejmě až na 178 procent HDP a do roku 2020 by kleslo sotva na 160 procent.

To znamená, že by bylo zhruba tam, kde je dnes. S tím rozdílem, že Řecko bude do roku 2020 potřebovat asi 245 miliard eur (asi 6,1 bilionu Kč). Se zlepšením pak nelze počítat dříve než v letech 2020 až 2030.

ČTK, Lidovky.cz