30. září 2012 14:36 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

MF: Za vylitý alkohol dostanou obchodníci kredit na daň z příjmu

Obchody začaly opět prodávat tvrdý alkohol  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obchody začaly opět prodávat tvrdý alkohol | foto: ČTK

PRAHA Obchodníkům, kteří budou muset zlikvidovat svůj legálně pořízený alkohol, protože včas neseženou potvrzení o jeho nezávadném původu, bude stát kompenzovat zaplacenou spotřební daň kreditem na budoucí daň z příjmu.

V televizní diskusi Otázky Václava Moravce to v neděli řekl ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Odhadl, že z alkoholu, který je nyní ve skladech a obchodníci pro něj musí od čtvrtka do 60 dní získat potřebné "rodné listy", bude nakonec zlikvidováno jeden až tři či čtyři miliony litrů.

O vratce spotřební daně Kalousek i premiér Petr Nečas (ODS) v souvislosti s nyní uvolňovaným zákazem prodeje tvrdého alkoholu hovořili už minulý týden, teprve v neděli ale ministr financí zveřejnil návrh přesného plánu. Vláda již dříve rozhodla, že prodávat se bude moci nový alkohol s prokázaným původem a novými kolky. Uvolněn byl také prodej alkoholu prokazatelně vyrobeného před počátkem letošního roku.

Rodný list

U letos vyrobeného alkoholu musí výrobci do 60 dní sehnat potvrzení o nezávadnosti, přezdívané "rodný list" či "rodokmen". Pokud se jim to nepodaří, alkohol budou muset zlikvidovat. Podle Kalouska je ale fér, že jim stát vrátí zaplacenou spotřební daň, pokud majitel alkoholu bude schopen prokázat, že zboží zakoupil.

ČTĚTE VÍCE:

Kdo bude chtít dostat daň zpět, bude podle Kalouska muset oslovit celní správu. Její pracovníci jej navštíví a majitel alkoholu pod jejich dohledem zboží v souladu se zákonem o odpadech zlikviduje. Přesný postup likvidace přitom ještě není stanoven.

Celníkům také předloží doklady o nákupu a zaplacení lihoviny. Sami celníci pak budou informovat finanční správu. A hostinský či obchodník u finanční správy získá kredit na daň z příjmu pro budoucí období, Kalousek v neděli v televizi hovořil až o pětiletém termínu.

"Bude-li platit daň z příjmu právnických osob, bude-li platit svou daň z příjmu jako fyzické osoby či daň z příjmu z odvodu mezd svých zaměstnanců, tak si to od tohoto kreditu může odečíst a státu o to méně zaplatí," vysvětlil princip zálohy Kalousek.

Příliš levný alkohol

V televizní diskusi také ministr připomněl, že by si v budoucnu velmi přál licencovanou, tedy vázanou živnost k prodeji všeho zboží, které je spotřební daní zatíženo. Licence tedy zvažuje nejen pro prodej alkoholu či cigaret, ale také pohonných hmot. "Pokud se na tom dohodneme v rámci vlády, my to chceme předložit co nejdříve," dodal Kalousek.

Zareagoval také na návrh ministra zdravotnictví Leoše Hegera, který chce zvýšit spotřební daň na alkohol o dvacet procent. Alkohol je totiž prý v Česku příliš levný.

"Ideově je tento názor správný, efektu by ale mohlo být dosaženo jen tehdy, pokud by tak postupovala nejenom Česká republika, ale celý středoevropský region. V opačném případě by přeshraniční prodej veškeré efekty nejenom negoval, ale opatření by ve svém důsledku bylo kontraproduktivní. Dovolím si panu ministru zdravotnictví navrhnout, ať na toto téma zahájí debatu v Evropské unii," zopakoval v neděli Kalousek.

Černý trh

"Metanolová aféra je následkem, příčinou je černý trh s alkoholem," řekl k chystaným opatřením viceprezident Unie výrobců a dovozců lihovin Pavel Dvořáček. Je proto podle něj zejména třeba, aby se denaturovaný alkohol udržel v systému, jaký platí pro potravinářský líh. Musí tedy být pod kontrolou celní správy.

Dlouhodobě unie mimo jiné podporuje koncesovaný prodej alkoholu v restauracích a na místech prodeje, kde budou vždy pokladny s fiskální pamětí. Důležité je také podle něj zpřísnění povolování a kontrola všech 190 daňových skladů, kde lze vyrábět lihoviny. Další opatření by se měly týkat nelegálního pálení v domácnostech a regulace pěstitelského pálení, dodal Dvořáček.

Lidovky.cz, ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.