28. dubna 2011 19:30 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Kalousek: podporu 'stavebku' zruším úplně

Ministr financí Miroslav Kalousek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí Miroslav Kalousek | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) chce od roku 2012 úplně zrušit státní podporu stavebního spoření u starých i nových smluv. Stát by tím podle něj ušetřil až 13 miliard korun.

Opatření by se týkalo asi pěti milionů Čechů, kteří nyní státní podporu stavebního spoření čerpají. Uvedla to dnes Česká televize (ČT). Dosud platné omezení státního příspěvku ve středu zrušil Ústavní soud (ÚS).

Čtěte více:

Podle ČT chce Kalousek snížit zátěž, kterou stavební spoření znamená pro státní rozpočet, státní podporu by chtěl omezit co nejvíce. Jeho záměr ale odmítají koaliční partneři TOP 09 - občanští demokraté i Věci veřejné (VV).

Ekonomický expert VV Michal Babák ČT řekl, že si dokáže představit pouze snížení státní sociální podpory na polovinu, u nových smluv tedy ze 3000 korun na 1500 Kč.

Koalice už státní podporu stavebního spoření jednou omezila. V rámci úspor ji snížila od roku 2012 na polovinu, pro rok 2010 na ni uvalila 50procentní daň. Proti tomu se postavila ČSSD a podala podnět k prošetření změn ve stavebním spoření k ÚS.

Jak zasáhl Ústavní soud?
ÚS kvůli zneužití stavu legislativní nouze úsporné změny ve stavebním spoření zrušil. Z nálezu soudu vyplývá, že vláda může do budoucna snížit roční státní příspěvek, jak předpokládá sporná novela, musí ale změny prosadit normální parlamentní cestou.

Avšak protiústavní je podle ÚS zvláštní 50procentní daňová sazba z poskytnuté zálohy státní podpory za rok 2010. Sazbu proto soud zrušil s okamžitou platností. Zbytek novely soud ponechal v platnosti do konce letošního roku, a dal tak vládě šanci na nové schválení škrtů.

Podle Kalouska rozhodnutí soudu zvýší letos schodek státního rozpočtu zhruba o šest miliard korun. Nález ÚS ostře kritizoval prezident Václav Klaus.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!