17. března 2009 10:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Kalousek prosí za podniky v nesnázích

Jsme si vědomi, že české podniky se nyní nacházejí v těžké situaci a je potřeba jim ulevit. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jsme si vědomi, že české podniky se nyní nacházejí v těžké situaci a je potřeba jim ulevit. | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Ministerstvo financí požádalo daňovou správu o maximální vstřícnost vůči firmám, které se dostaly z důvodů neplacení závazků svých odběratelů do potíží. Pracovníci finančních úřadů a ředitelství tak mají podle ministerstva více brát na vědomí tuto skutečnost při rozhodování o posečkání placení daně a o promíjení penále či úroků.

Ministerstvo připustilo, že v době hospodářského útlumu počet společností, které mají problémy s platební morálkou, roste. Upozornilo ale na to, že daňová správa již od minulého roku přistupuje vstřícněji k žádostem o snížení záloh na daně z příjmů.

"Jsme si vědomi, že české podniky se nyní nacházejí v těžké situaci a je potřeba jim ulevit," uvedl ministr financí Miroslav Kalousek. Podle údajů MF byly v druhé polovině roku 2008 sníženy zálohy na základě téměř 6000 individuálních žádostí o 9,5 miliardy Kč.

Lidovky.cz, ČTK