Pondělí 6. dubna 2020svátek má Vendula 18 °C jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Kalousek s Nečasem se trumfují, kdo nabídne zatopeným podnikatelům víc

Premiér Petr Nečas (vpravo) v diskuzi s ministrem financí Miroslavem Kalouskem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Petr Nečas (vpravo) v diskuzi s ministrem financí Miroslavem Kalouskem. | foto: ČTK

PRAHA Záměr ulehčit podnikatelům postiženým povodněmi oznámil nejprve premiér Petr Nečas (ODS) s tím, že by jim mohl být odložen doplatek daně z příjmu a nemuseli by do odvolání platit zálohy na rok 2013 bez nutnosti sankcí a penále. Netrvalo dlouho a nabídku přebil ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), podle něhož by zatopení podnikatelé nemuseli daň z příjmu platit vůbec. Také třetí koaliční strana LIDEM nezůstala stranou a postiženým nabízí zvláštní dotace.

"Všem těm, kteří byli postiženi povodněmi, nějakým způsobem odpustím nejenom příslušenství, ale odpustím i daň," oznámil Kalousek poté, co premiér Nečas a Úřad vlády dopoledne oznámili, že je odložena povinnost zaplatit do 15. června letošního roku doplatky na daň z příjmu za rok 2012. Zároveň se podle webových stránek vlády od 30. června do odvolání ruší povinnost platit zálohy na daň z příjmu na rok 2013 bez rizika sankcí a penále.

Voda opadá

V zahrádkářské kolonii v Libni povodeň

Velká voda tento týden zpustošila části povodí Vltavy a Labe. Hladiny řek už nyní většinou klesají, Labe v Ústí a Děčíně již dosáhlo vrcholu na úrovni téměř 11 metrů.

Snížil se počet úseků řek na nejvyšším povodňovém stupni, stav extrémního ohrožení trvá už jen na Kamenici ve Hřensku.

Kalousek má podle svých slov v úmyslu využít všech svých pravomocí, aby ulehčil podnikatelům postiženým povodněmi. Dodal, že úřad vlády informoval veřejnost zmateně; pravomoc odpouštět daně má totiž ze zákona ministr financí.

Pokud je odpuštěna daň jako taková, je podle něj "irelevantní" diskuse o odpouštění plateb záloh a případného penále. "Úřad vlády to zveřejnil jistě v dobré vůli, ale nepřesně," podotkl ministr.

Na nalezení spravedlivého způsobu, jak daň odpustit, budou podle ministra ještě pracovat jeho podřízení. Detaily chce ministerstvo oznámit v úterý dopoledne na tiskové konferenci.

"Jistě chápete, že je rozdíl mezi provozovnou, která byla zaplavena zcela, a provozovnou, kde bylo zaplaveno jen deset procent a jinak funguje. Ještě na tom musíme pracovat," vysvětlil Kalousek.

Postiženým může být ulehčeno i v jiných daňových otázkách. Česká finanční správa například už ve středu oznámila, že v případě nutnosti prodlouží postiženým povodní lhůtu k podání daňového přiznání a může posečkat s výběrem daně z příjmu.

Sdílejte, vyzývá Peake

Karolína Peake sdílí na sociální síti Facebook nabídku pomoci Ministerstva pro místní rozvoj lidem zasaženým povodní.

Klikněte pro zvětšení

Příklady finančí pomoci, kterou nabízí lidem zasaženým povodní Ministerstvo pro místní rozvoj vedené Kamilem Jankovským (LIDEM), uvedla ve čtvrtek na sociální síti Facebook také předsedkyně nejmenší koaliční strany LIDEM Karolína Peake.

Firmy i fyzické osoby postižené povodněmi budou osvobozeny od správních poplatků souvisejících s daňovým řízením.

Finanční správa také oznámila, že obce mohou při řešení záplav vydat vyhlášku, kterou zcela nebo částečně osvobodí postižené od povinnosti platit daň z nemovitosti, a to až na pět let.

Pomůže i EU

Vláda už na počátku povodně rozhodla o uvolnění 300 milionů korun pro starosty a samosprávy na první platby spojené protipovodňovými opatřeními.

ČTĚTE TAKÉ:

Na opravy silnic a železnic je od středy vyčleněno celkem 3,3 miliardy korun. Nyní se začínají sčítat škody a kabinet je podle premiéra připraven vyčlenit i další peníze. Vláda chce také dosáhnout na prostředky z evropského Fondu solidarity, žádat o ně hodlá společně s Německem a Rakouskem, které velká voda také zasáhla.

FOTOGALERIE: Lidé začali uklízet spoušť

S úklidem začali i lidé ze Svobody nad Úpou. Do domů a zahrad jim natekla voda, která se valila po silnici od Jánských Lázní. (4. června)
,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test
Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet domácí CRP test od Veroval. Jeho pomocí dokážete prověřit, jestli vám v těle řádí virový, nebo bakteriální zánět. Jak testy dopadly? A vyplatí se je pořizovat?