19. února 2012 22:02, aktualizováno 20. 2 8:17 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zmrazit důchody? Kalousek zvažuje změny valorizace penzí

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Hnutí Duha.

PRAHA Ministerstvo financí zvažuje, že by se změnil způsob valorizace důchodů. Dojít by mohlo i jejímu zrušení, tedy ke zmrazení důchodů. Důvodem je negativní vliv valorizace na státní pokladnu. Informuje o tom ve svém novém vydání časopis Týden. Odvolává se na blíže nespecifikovanou zprávu ministerstva.

"Vzhledem k budoucímu vývoji příjmů logicky probíhají úvahy i o změně dosavadních valorizačních schémat všech sociálních transferů, tedy i starobních důchodů," sdělil Týdnu Radek Ležatka z tiskového oddělení ministerstva. Problematika je ovšem podle něj ve fázi interních analýz a v žádném případě nebyl předložen žádný návrh ani nepadlo žádné rozhodnutí.

Mluvčí resortu Ondřej Jakob to odmítl komentovat. Úřad vlády ani ministerstvo práce a sociálních věcí práci na podobném legislativním návrhu Týdnu nepotvrdily.

ČTĚTE TAKÉ:

Ministerstvo financí tento krok podle časopisu připravuje kvůli nákladům, které si valorizace penzí ze strany státu vyžaduje. Loni přišly na 12,4 miliardy korun, v roce 2013 by to prý podle zprávy ministerstva mohlo být až 45 miliard korun. Důvodem nárůstu jsou odchody silných poválečných ročníků do penze, rostoucí nezaměstnanost a větší počet předčasných důchodů.

Ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský, který za koaliční Věci veřejné o důchodech vyjednával, ale uklidňuje, že jde jen o pokusný balonek vypuštěný ministerstvem financí. "Valorizace je koaličně dohodnutá a debaty o jejím zrušení by musely mít reálný důvod," uvedl Jankovský.

Podle informací České správy sociálního zabezpečení byla loni bilance výběru pojistného na důchod a výplaty penzí v minusu 39,5 miliardy. To je největší propad od roku 2009.

Pravidla pro valorizaci důchodů se změnila v rámci reforem penzijního systému v loňském roce. Nově je možná tehdy, pokud růst cen, tedy inflace, a třetina růstu reálných mezd za rok dosáhnou v součtu alespoň dvou procent. Pak se bude valorizovat o 100 procent růstu cen a jednu třetinu růstu reálných mezd. Valorizace je automatická, vláda do ní nemůže zasahovat. Koalice změnu odůvodnila tím, že předtím vláda mohla penze valorizovat i nad rámec daných pravidel.

ČTK, Lidovky.cz

Statutární město Frýdek-Místek
Vedoucí odboru správy obecního majetku

Statutární město Frýdek-Místek
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 21 480 - 32 290 Kč