19. února 2012 22:02, aktualizováno 20. 2 8:17 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zmrazit důchody? Kalousek zvažuje změny valorizace penzí

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Hnutí Duha.

PRAHA Ministerstvo financí zvažuje, že by se změnil způsob valorizace důchodů. Dojít by mohlo i jejímu zrušení, tedy ke zmrazení důchodů. Důvodem je negativní vliv valorizace na státní pokladnu. Informuje o tom ve svém novém vydání časopis Týden. Odvolává se na blíže nespecifikovanou zprávu ministerstva.

"Vzhledem k budoucímu vývoji příjmů logicky probíhají úvahy i o změně dosavadních valorizačních schémat všech sociálních transferů, tedy i starobních důchodů," sdělil Týdnu Radek Ležatka z tiskového oddělení ministerstva. Problematika je ovšem podle něj ve fázi interních analýz a v žádném případě nebyl předložen žádný návrh ani nepadlo žádné rozhodnutí.

Mluvčí resortu Ondřej Jakob to odmítl komentovat. Úřad vlády ani ministerstvo práce a sociálních věcí práci na podobném legislativním návrhu Týdnu nepotvrdily.

ČTĚTE TAKÉ:

Ministerstvo financí tento krok podle časopisu připravuje kvůli nákladům, které si valorizace penzí ze strany státu vyžaduje. Loni přišly na 12,4 miliardy korun, v roce 2013 by to prý podle zprávy ministerstva mohlo být až 45 miliard korun. Důvodem nárůstu jsou odchody silných poválečných ročníků do penze, rostoucí nezaměstnanost a větší počet předčasných důchodů.

Ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský, který za koaliční Věci veřejné o důchodech vyjednával, ale uklidňuje, že jde jen o pokusný balonek vypuštěný ministerstvem financí. "Valorizace je koaličně dohodnutá a debaty o jejím zrušení by musely mít reálný důvod," uvedl Jankovský.

Podle informací České správy sociálního zabezpečení byla loni bilance výběru pojistného na důchod a výplaty penzí v minusu 39,5 miliardy. To je největší propad od roku 2009.

Pravidla pro valorizaci důchodů se změnila v rámci reforem penzijního systému v loňském roce. Nově je možná tehdy, pokud růst cen, tedy inflace, a třetina růstu reálných mezd za rok dosáhnou v součtu alespoň dvou procent. Pak se bude valorizovat o 100 procent růstu cen a jednu třetinu růstu reálných mezd. Valorizace je automatická, vláda do ní nemůže zasahovat. Koalice změnu odůvodnila tím, že předtím vláda mohla penze valorizovat i nad rámec daných pravidel.

ČTK, Lidovky.cz

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.