Úterý 7. července 2020svátek má Bohuslava 19 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Kalouskovy kolky narazily i v Evropě, lihovarníci nápad kritizují

Ministr financí Miroslav Kalousek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí Miroslav Kalousek | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

BRUSEL Evropská konfederace výrobců lihovin (CEPS) vyzvala českou vládu, aby ustoupila od záměru zavádět nové kolky na tvrdý alkohol. Zároveň žádá, aby Česko zrušilo obecný zákaz prodeje nápojů s obsahem alkoholu vyšším než 20 procent.

Opatření podle evropských lihovarníků nepomáhají potlačit černý trh s alkoholickými nápoji a mohou být v rozporu s předpisy Evropské unie.

ČTĚTE TAKÉ:

"Výrobci alkoholu se domnívají, že současný systém kolků nepomáhá potlačovat padělaný nebo nelegální alkohol, protože kolky jsou často padělány, opakovaně používány, nebo není trestáno, když na výrobcích chybí," uvedla CEPS v dopise premiéru Petru Nečasovi a dalším členům vlády.

Likérky proti kolkům

„Je to zase kus papíru, který padělatele lihovin nevymýtí,“ míní o nových kolcích Josef Nejedlý, ředitel jindřichohradecké likérky Fruko-Schulz. Podle něj je třeba hlavně ponechat zákaz prodeje alkoholu na tržištích a v různých stáncích.

Zavedení nových kolků nebude bezproblémové, protože likérka má statisíce okolkovaných lahvích ve skladech a má široký sortiment.

Naopak vizovická likérka Rudolf Jelínek nemá problém dávat na nově vyprodukovaný alkohol nové kolky. Za nadbytečné ale považuje překolkování starých zásob.

"Nový systém kolků proto pravděpodobně bude stejně neefektivní a bude nadále umožňovat, aby na trh přicházely nelegální výrobky, které jsou nebezpečné a za které není odvedena žádná daň," tvrdí evropští výrobci.

Konfederace také varuje, že zavedení nových kolků bude představovat logistický problém, protože bude nutné dodat je v dostatečném množství všem výrobcům alkoholu.

Po dobu, než budou kolky vyrobeny a distribuovány, pak "trh bude v rukou nelegálních distributorů". CEPS kritizuje i zákaz prodeje tvrdého alkoholu, který vláda vyhlásila.

"Obáváme se, že (zákaz) nažene zákazníky přímo k těm nelegálním obchodním kanálům, které se vláda snaží odstranit," uvedla konfederace.

Kabinet by prý měl místo zakazování legálně vyrobeného alkoholu zveřejnit seznam značek, které považuje za záruku kvality a bezpečnosti pro zákazníky.

CEPS připomněl, že zákaz prodeje tvrdého alkoholu pro Česko znamená denní ztrátu 25 milionů korun na vybrané dani.

ČTĚTE TAKÉ:

"Vyzýváme vás proto, abyste ihned zrušili zákaz prodeje, který nerozlišuje mezi jednotlivými druhy alkoholu, abyste posílili inspekce a zvýšili tresty pro ty, kdo vyrábějí a distribuují nebezpečný nelegální alkohol. A rovněž vás vyzýváme, abyste nezaváděli nový systém kolků, který bude drahý, ale neefektivní," uzavírá CEPS.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Advantage Consulting, s.r.o.
ZKUŠENÝ PROJEKTANT MOSTŮ

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj
nabízený plat: 60 000 - 80 000 Kč