Pondělí 13. července 2020svátek má Markéta 21 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Kalouskův nápad s novými kolky? K ničemu, myslí si likérky

Pomocí ultrafialového záření policie kontroluje kolky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pomocí ultrafialového záření policie kontroluje kolky. | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

PRAHA Vláda chystá plán, jak znovu co nejrychleji otevřít trh s tvrdým alkoholem. Ministr financí Miroslav Kalousek proto přišel s návrhem na překolkování. Nové kolky by měly dostat lihoviny, které se vyrobily či dovezly až po vypuknutí metanolové aféry. Jenže zástupci českých likérek mu okamžitě vzkázali: Nové kolky nic neřeší.

"Vydání nových kolků současnou situaci nevyřeší. Je to pouze jedno z opatření, které už existuje, a jak je vidět na této situaci, efektivně nefunguje," řekl serveru Lidovky.cz obchodní ředitel společnosti Jan Becher - Karlovarská Becherovka Erik Čížek.

Podle vládního návrhu by šarže nyní uskladněných lihovin měly být zkontrolovány a překolkovány. Nový alkohol by pak měl dostat laboratorně ověřený "rodný list".

"Toto opatření nebude mít žádný vliv na černý trh, ale pouze to přinese více administrativy. Navíc to absolutně neřeší problém dvaceti milionu lahví ve skladech, které pocházejí od legálních a certifikovaných výrobců, jak českých, tak zahraničních," dodává Čížek.  

ČTĚTE VÍCE:

'Podstatná pro nás bude cena kolku'

"Z informací, které momentálně k novému návrhu mám, vyplývá, že nové kolky budou v první fázi použity na novou výrobu. Až v další fázi bude povoleno přeznačení a náklady budou záviset na formě přeznačení (zda se bude odstraňovat současný kolek atd.). Podstatnější bude rozhodnutí o ceně kolku, zda bude obsahovat část spotřební daně, nebo dokonce celou," říká Zdeněk Chromý, místopředseda představenstva vizovické likérky Rudolf Jelínek.

Vyhláška o nových kolcích

Vyhláška o nových kolcích na alkohol bude hotova ve čtvrtek, uvedl premiér Petr Nečas. Z laboratorně ověřeného 'rodného listu' se i spotřebitel doví přesné složení.

Zákazníci by díky novému kolkování měli poznat, že je lahev nezávadná. „K takovému novému přeznačení by mohlo dojít v řádu asi 20 dnů s ohledem na všechny technologické lhůty,“ uvedl náměstek ministra financí Ladislav Minčič.

Likérka Rudolf Jelínek má podle Chromého ve svých skladech zhruba dva miliony lahví. Firma škody zatím nevyčísluje, soustřeďuje se na plánování výroby, komunikaci se zahraničními partnery a tlumení dopadů metanolové kauzy.

'Překolkování a další změny by nás stály miliony'

Aktuálně jsou na stole podle výrobců alkoholu hned tři varianty řešení: zaprvé do oběhu půjde lihovina, která je nyní již vyrobena a u níž lze doložit původ, zadruhé do oběhu půjde lihovina pouze s novým kolkem (půjde o současný papír, jen nátisk bude s nějakým rozlišením, později, pravděpodobně příští rok, bude úplně nový kolek, pozn. red.) a třetí možností je kombinace obou popsaných scénářů tak, že by kolky mohly existovat vedle sebe.

"Navrhujeme propuštění výrobků, kde je možné doložit původ lihu v jednotlivých  výrobních šaržích. Odhadujeme, že v trhu může být milion kusů našich lihovin. Případné stažení, překolkování, znovuzavezení, dobropisy zákazníkům nás bude stát miliony korun," řekl serveru Lidovky.cz ředitel likérky Granette & Starorežná Pavel Kadlec. 

ČTĚTE TAKÉ:

Náprava dobré pověsti může trvat léta

Likérka Granette & Starorežná přichází kvůli prohibici denně o pět milionů korun. Podle jejího ředitele bude ostatní ztráty sčítat až po skončení prohibice. "Nyní máme především zájem na  úspěšném vyšetření celé kauzy a dopadení pachatelů. Náprava dobré pověsti  českých lihovin u exportních partnerů může ale trvat léta," říká Kadlec.

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Advantage Consulting, s.r.o.
SOUSTRUŽNÍK - BRNO

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 33 000 Kč