25. listopadu 2009 16:36 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Kam na pivní rarity? V Plzni pro ně vznikl Klub malých pivovarů

Orosené pivo. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Orosené pivo. | foto: Shutterstock

PLZEŇ Raritní lahvová a čepovaná piva malých pivovarů, pivní džemy, kosmetiku, pálenku, kompoty, ale také ochucený ječný slad bude nabízet Klub malých pivovarů, který byl dnes otevřen v centru Plzně v prostorách pivovaru Groll pod Saským mostem.

První takový klub v tuzemsku bude kontaktním místem pro malé pivovary z Česka, Německa, Slovenska, Rakouska a Polska, řekl jeden z provozovatelů a koordinátor projektu Pivní cesty Václav Fiala.

"Na rozdíl od pražského pivního klubu a pivní galerie nebudeme představovat žádná piva od velkých globálních výrobců," dodal. Plzeňský klub je otevřený pro všechny malé nezávislé výrobce z celé střední Evropy. Každý den nabídne tři až čtyři značky piva, obměňované po jednom až dvou dnech. Otevřeno bude mít každou středu, pátek a po oba víkendové dny odpoledne, v turistické sezoně pak každý den. Konkrétní nabídku i rezervaci míst na ochutnávky, semináře, besedy se sládky je možné zjistit na webových stránkách klubu.

Při dnešní neveřejné premiéře nabídl klub strakonickou třináctku Klostermann a pšeničné pivo z Herlodu Březnice. V pátek bude v nabídce také například meruňkové pivo z pivovaru Opat Broumov. V dalších týdnech tam pivaři najdou také nápoje z bavorského Zwieselu, Regenu, slovenské Rožňavy, ale také belgická trapistická piva.

"České restaurační pivovary, kterých už je téměř stovka, si zaslouží mít vlastní platformu k prezentaci nejen skvělých nápojů vyráběných tradičním způsobem, ale také mnoha dalších produktů," řekl Petr Strnad, provozovatel klubu. Klub malých pivovarů vznikl jako součást rodícího se projektu Pivní cesty, který má přispět k lepší informovanosti veřejnosti o nezávislém českém pivovarnictví. "Tuzemské i zahraniční návštěvníky Plzně má informovat o projektech cestovního ruchu, například zážitkové gastronomii, v jednotlivých pivovarech," uvedl Strnad.

Pivní cesty je podle Fialy projekt marketingové a produkční podpory malých nezávislých pivovarů ve střední Evropě. "Snažíme se spojit řadu už existujících samostatných snah krajů, obcí, pivovarů a turistických pivních stezek a map," dodal. Plzeňský klub nabídne turistům pivní region s trasami, ubytováním i prohlídkami výroby.

ČTK

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)