14. dubna 2014 13:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Kam vyhodit stará CD? Obsahují toxické látky i citlivá data

CD - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy CD - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Co se starými a nepotřebnými cédéčky? Médium, které se poprvé objevilo před 35 lety, přestává hrát prim. A domácnosti řeší, jak se zbavit nepotřebných cédéček, které obsahují škodlivé látky.

Patří stará CD do koše, nebo do sběren elektroodpadu? Odpovědět na takovou otázku není jednoduché. „Plastové obaly patří do plastů. DVD a videokazety odvezte nejlépe na sběrný dvůr. CD můžete v malém množství vyhodit do směsného odpadu, ve větším množství patří na sběrný dvůr,“ zní stručný návod na stránkách JakTřídit.cz společnosti Eko-kom.

ČTĚTE TAKÉ:

Toxické látky, které se nevhodným nakládáním s vysloužilými disky uvolňují, ale představují pro životní prostředí značnou zátěž a mohou mít negativní vliv nejenom na přírodu, ale i na celkové zdraví člověka.

Podle odborníků se ročně vyhodí několik set tun starých disků, které končí na skládkách nebo ve spalovnách. Kompaktní disky jsou přitom vyrobeny z polykarbonátu obsahující mikrofilm z hliníku, zlata a titanu.

Nelámat, stříhat

"Uložením CD nosiče na skládku hrozí, že obsah mikrofilmu kontaminuje půdu. Při spalování navíc dochází ke ztrátě cenných využitelných materiálů, které se s velkou energetickou náročností získávaly. Proto není vhodné vyhazovat CD do běžného odpadu," říká Petr Kubernát ze společnosti Rema Systém, která se v rámci projektu Zelená firma zabývá zpětným odběrem elektrozařízení a také CD, tonerů i zářivek.

Vyřazené CD a DVD je proto nejvhodnější spolu s elektroodpadem odevzdat do speciálních sběrných boxů nacházející se například ve školách, obcích nebo firmách. "Právě ve firmách se nepotřebné CD likvidují nejčastěji. Proto do nich rozmisťujeme kontejnery, kam je možné vysloužilé elektrospotřebiče a další komponenty odevzdat s vědomím, že budou následně materiálově využity," dodal Kubernát.

Kontejnery na tříděný odpad. Ilustrační foto

Kontejnery na tříděný odpad. Ilustrační foto

Kompaktní disky sice nejsou podle oficiální klasifikace elektroodpadem, mají však k němu blízko. S klidem v duši můžete CD, DVD i magnetické pásky vytažené z audio a videokazet vyhodit do červených kontejnerů určených na elektroodpad. Jejich počet v posledních letech roste.

Pokud máte obavy z toho, že se vaše citlivá data uložená na kompaktních discích dostanou do nepovolaných rukou, stačí kotouče důkladně poškrábat, případně přestřihnout nůžkami. Lámání může být nebezpečné, protože s prasknutím se do okolí rozletí desítky ostrých střípků.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!