30. října 2016 14:08, aktualizováno  14:43 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Kanada podepsala obchodní smlouvu CETA s Evropskou unií

Kanadský premiér Justin Trudeau a představitelé Evropské unie Donald Tusk a... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kanadský premiér Justin Trudeau a představitelé Evropské unie Donald Tusk a... | foto: Reuters

BRUSEL Kanadský premiér Trudeau a představitelé Evropské unie v Bruselu po několika dnech odkladů podepsali obchodní a hospodářskou smlouvu CETA.

Dohoda by měla od příštího roku začít odstraňovat naprostou většinu cel a poplatků, které dosud omezují obchod mezi unií a Kanadou.

Podpis více než šest let dojednávaného rozsáhlého dokumentu o několik dní oddálil postoj některých belgických regionů, bez jejichž souhlasu nemohla se smlouvou souhlasit belgická vláda.

Unie odhaduje, že aplikace smlouvy by měla znamenat nárůst vzájemné obchodní výměny až o 12 miliard eur (přes 324 miliard korun) ročně, podpořit hospodářský růst a pomoci vytvářet nová pracovní místa.

Za EU v neděli dokument podepsali předseda Evropské rady Donald Tusk, šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker a slovenský premiér Robert Fico, jehož země Evropské unii nyní předsedá. Podepsána v neděli byla také dohoda o strategickém partnerství bloku a Kanady.

Juncker v poledne při příchodu novinářům řekl, že tento den je významný jak pro Evropskou unii, tak pro Kanadu. „Nastavuje mezinárodní standard, který budou následovat ostatní, se kterými vyjednáváme dohody o volném obchodu,“ uvedl a připomněl, že EU má rozpracováno 20 různých jednání. „Konec dobrý, všechno dobré,“ komentoval Juncker odklad konání summitu.

Ambiciózní dohoda CETA, o které se vyjednávalo od roku 2009, odstraňuje naprostou většinu cel a průmyslových poplatků, které omezují obchod mezi osmadvacítkou a Kanadou. Nedělní podpis umožňuje její předběžnou platnost už od příštího roku.

V roce 2015 byla Kanada pro EU z hlediska importu dvanáctý nejdůležitější obchodní partner, pro export partner v pořadí třináctý, uvádí Eurostat. Objem vzájemné obchodní výměny v tom roce představoval 63,5 miliardy eur (1,72 bilionu korun).

Evropské investice v Kanadě v roce 2014 odpovídaly částce 274,7 miliardy eur (7,42 bilionu korun). Přímé investice Kanady do EU ve stejném roce dosahovaly zhruba 166 miliard eur (4,49 bilionu korun).

Evropská komise dohodu vnímá jako takzvanou „smíšenou“, kdy ji podepisují i všechny země EU.

Belgická vláda potřebovala k podpisu souhlas všech parlamentů v zemi. Především regionální sněm ve Valonsku ale déle než týden odmítal vládě mandát poskytnout. Složitá jednání nakonec cestu k podpisu odblokovala, aniž se změnil text samotné smlouvy. Obavy Valonů a dalších má rozptýlit několik stránek právně závazných prohlášení, která smlouvu doprovázejí.

Proti podpisu smlouvy se v Bruselu konají protesty, několik desítek lidí se za silné policejní přítomnosti sešlo přímo u budovy, kde se summit koná.

ČTK