Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 3 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Kanada pozná aroma českého tuzemáku

Tuzemák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tuzemák | foto: Lidové noviny

JINDŘICHŮV HRADEC Jindřichohradecká likérka Fruko-Schulz začala prodávat tuzemský rum v Kanadě. První dodávku českého rumu si tam mohou lidé od srpna koupit v půllitrových nebo litrových lahvích v obchodní síti v Edmontonu v provincii Alberta.

Tuzemák je pro svou aromatičnost velmi specifický, a proto ho Fruko-Schulz dlouhodobě zatím vyváží pouze na Slovensko, říká šéf exportu firmy Tomáš Petrů. "Zachovali jsme komplet české etikety. Není to tedy žádný speciál pro Kanadu. Pouze pod zadní etiketu jsme dolepili štítky s anglickým a francouzským textem," uvedl Petrů.

V historicky první dodávce do Kanady zamířilo 352 litrů tuzemáku. "Je to relativně málo. Na americkém či kanadském trhu jsou ale problémy se získám registrace výrobku u schvalovacích úřadů, proto to považujeme za velký úspěch," vysvětlil Petrů. Pokud se nápoj v Kanadě ujme, poputují tam letos další tři dodávky českého alkoholu.

Kanadský trh je chutí tuzemáku nepoznamenaný

Na kanadském trhu se chce firma zaměřit především na početnou skupinu obyvatel, která má české kořeny. "Je to pro nás příležitost oslovit nejen spotřebitele v provincii Alberta, ale při existenci severoamerické zóny volného obchodu i další spotřebitele v okolních provinciích a v USA. Myslíme si, že z dlouhodobého hlediska jde o perspektivní tržní skupinu," vysvětlil Tomáš Petrů.

Tuzemák by ale mohl mít úspěch i u ostatních konzumentů - rodilých Kanaďanů. "Je to chuťově zajímavý výrobek, je to pro ně exotické právě pro tu odlišnou chuť," podotkl Petrů. Přestože tuzemák vede v Česku žebříček lihovin, v zahraničí je absolutně neznámý. "Musejí tam být ochutnávky, běžná reklama vůbec nezafunguje. Spotřebitel to nezná, když to uvidí v regálu mezi 50 lihovinami," podotkl Petrů.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...