21. července 2013 21:52 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Kanál Dunaj-Odra-Labe pomůže ekonomice EU, míní Kmoníček

Hynek Kmoníček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hynek Kmoníček | foto: MAFRA: Tomáš Krist

PRAHA Vybudování kanálu Dunaj-Odra-Labe by pomohlo Evropské unii s rozhýbáním ekonomiky a pracovního trhu. Výstavba rozsáhlé vodní cesty je ale otázkou spíše příštích desetiletí, řekl ČTK ředitel zahraniční sekce Hradu Hynek Kmoníček.

Stavbu kanálu podporuje prezident Miloš Zeman. K projektu se vstřícně staví Německo a Polsko, podle Kmoníčka se nyní jedná o podpoře Rakouska a Maďarska.

Plán výstavby vodní cesty se neobejde bez rozsáhlé finanční injekce Evropské unie. "Je jasné, že pokud by za takový plán plédovala pouze ČR v Bruselu, tak je to bráno za podivuhodnou kuriozitu, a nic jiného. Nicméně pan prezident se tomu věnuje ve spolupráci s Polskem a Německem, což to posunuje do úplně jiné roviny," uvedl Kmoníček.

Významný přístav jako Hamburk

Podle šéfa hradní diplomacie má na výstavbě kanálu zásadní zájem Varšava. Polský prezident Bronislaw Komorowski by rád ze Štětína učinil podobně významný přístav, jako je německé hanzovní město Hamburk. O stavbě průplavu hovořili český a polský prezident na konci května ve Varšavě. "Pan prezident Zeman vešel do otevřených dveří prezidenta Komorowského," komentoval výsledek jednání Kmoníček. Podle Zemana je projekt výhodný pro Česko i Polsko.

Kmoníček uvedl, že Česko v uplynulých letech poněkud podcenilo své zapojení do stavby evropské infrastruktury a zčásti z ní byla vytlačena aktivnějšími zeměmi. ČR tak stojí mimo hlavní silniční a vodní cesty, plynovody či ropovody, zdůraznil.

Zastáncem vybudování kanálu je Zemanův blízký poradce František Čuba. Vidí v něm šanci pro rozvoj českého průmyslu. Podle něj by to znamenalo vytvoření 60.000 pracovních míst a zvýšení protipovodňové ochrany Moravy.

Lidovky.cz, ČTK