15. května 2012 14:34 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Kanceláře Kellnerova Eldorada prohledávají ruští vyšetřovatelé

Petr Kellner. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Kellner. | foto: PPF

MOSKVA Moskevské kanceláře největšího prodejce bílé techniky v Rusku, řetězce Eldorado prohledávají od včerejška petrohradští vyšetřovatelé kvůli údajným daňový únikům jiného podniku, kaliningradské firmy Telebalt, která je dodavatelem Eldorada.

Eldorado, které vlastní skupina PPF finančníka Petra Kellnera, vyjádřilo sice ještě v pondělí nad policejní akcí údiv, ale ochotně spolupracuje.

ČTĚTE TAKÉ:

"Prohlídky se konají v rámci případu daňového úniku překračujícího sumu 537 milionů rublů (asi 350 milionů korun)," uvedl mluvčí Vyšetřovacího výboru Vladimir Markin a dodal, že viníkům může hrozit až šest let vězení.

Firma Telebalt se snažila vyhnout placení daní

Podezřelé je podle vyšetřovatelů vedení montážní firmy Telebalt, které se prý snažilo vyhnout placení daní z přidané hodnoty a ze zisku prostřednictvím vytvoření celé sítě nastrčených firem. Na ty pak přesouvalo daňovou zátěž. "S cílem prověřit finanční a hospodářské vztahy mezi společnostmi Telebalt a Eldorado přes fiktivní prostředníky se koná prohlídka kanceláří Eldorada," vysvětlil mluvčí.

"Nezbytnost uskutečnění prohlídky v naší ústředně vyvolává u nás upřímné rozpaky, nakolik nic nevíme o trestném případu zahájeném téměř před rokem, ani do dnešního dne nikdo od nás nepožadoval žádné dokumenty týkající se firmy Telebalt, která není součástí skupiny Eldorado," uvedl viceprezident řetězce Oleg Sukovatov. Současně ujistil, že firma je připravena s policií spolupracovat a poskytnout vyšetřovatelům veškeré dokumenty na první vyžádání.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

V prohlášení společnost poukázala na to, že Eldorado od roku 2010 zaplatilo na daních přes 2,25 miliardy rublů (asi 1,5 miliardy korun) a zaměstnává více než 15 tisíc lidí ve všech regionech Ruska.

Skupina PPF získala 50 procent plus jednu akcii od zakladatele společnosti Igora Jakovleva v září 2009, loni řetězec ovládla ze sta procent. "Eldorado od chvíle, kdy řízení převzala skupina PPF, nemá žádné daňové nedoplatky vůči ruskému státu," ujistil mluvčí PPF Milan Tománek.

Lidovky.cz, ČTK

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?