25. května 2014 11:08 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Kapsch zabezpečí stovky kilometrů trati za téměř miliardu korun

Na dálnicích a rychlostních komunikacích se nyní používá mikrovlnná technologie dodaná firmou Kapsch. Přijde změna na satelit? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na dálnicích a rychlostních komunikacích se nyní používá mikrovlnná technologie dodaná firmou Kapsch. Přijde změna na satelit? | foto: ČTKČeská pozice

PRAHA Společnost Kapsch v následujících dvou letech vybaví přes 300 kilometrů kolejí v Česku mobilním zabezpečovacím systémem GSM - R za 940 milionů korun. Tuzemská pobočka rakouské firmy zvítězila ve dvou největších tendrech na zabezpečení trati z Kolína do Havlíčkova Brodu a Brna, a rovněž na trase z Berouna do Prahy a Benešova. Obě zakázky by měly být hotové nejpozději v květnu 2016.

Systém GSM - R umožňuje v rámci celé Evropy komunikovat prostřednictvím vozidlové radiostanice se zabezpečovacím zařízením v jednotlivých zemích. Spolu s jednotným signalizačním zařízením ECTS (European Train Control System) tvoří jeden ze základních pilířů propojování společného evropského trhu železniční dopravy a je technologickou podmínkou pro to, aby unijní dopravci mohli podnikat i na železnicích v jiných zemích EU. O plánech společnosti Kapsch informoval mluvčí firmy David Šimoník.

Jednotným evropským zabezpečovacím systémem bylo ke konci loňského roku pokryto přes 1100 kilometrů trati na prvním a části třetího železničního koridoru. Počítá se s pokrytím všech čtyř železničních koridorů a některých dalších významných železničních tratí, jako je zmíněné jižní spojení Prahy a Brna přes Havlíčkův Brod či trasy z Ústí nad Labem a Chebu.

V Česku je společnost Kapsch známá především jako dodavatel elektronického mýtného systému, jehož prostřednictvím na dálnicích, rychlostních silnicích a části sítě silnic prvních tříd platí vozidla těžší než 3,5 tuny. Současná desetiletá smlouva na provoz vyprší v roce 2016.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!