24. března 2009 20:33 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Karlovarský porcelán ani napotřetí nenašel kupce

Demonstrace zaměstnanců sklářského průmyslu a porcelánek před Úřadem vlády v Praze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Demonstrace zaměstnanců sklářského průmyslu a porcelánek před Úřadem vlády v Praze. | foto: ČTK

KARLOVY VARY Insolvenční správce Karlovarského porcelánu Tomáš Čermín dnes oznámil, že věřitelský výbor už potřetí odložil rozhodnutí o jeho prodeji. Všech 1100 zaměstnanců firmy tak zřejmě přijde o práci. Největší výrobce užitkového porcelánu v zemi k 31. březnu totiž ukončí činnost.

Věřitelé a zájemci o některý ze čtyř závodů krachující firmy se nedohodli ani po více než třech hodinách. Jednání bylo proto odloženo na středu dopoledne. Podle Čermína je sice u na všech stranách poznat snaha o dosažení dohody, největší rozpory ale stále panují o výši ceny.

Čermín nechtěl jednání dále komentovat, podotkl ale, že by ve středu snad mohlo dojít ke shodě mezi věřiteli zastoupenými bankou HSBC a společnostmi ČEZ a RWE, a zájemci o porcelánky.

Zdlouhavá jednání likvidují výrobu

Generální ředitel KP Vlastimil Argman řekl, že současné jednání věřitelů likviduje několikaměsíční snahu udržet závody KP v provozu. I kdyby ve středu rozhodli o tom, že závody prodají, stejně je už pozdě. "Nepodaří se udržet porcelánky v provozu bez přerušení výroby. K 31. březnu všichni zaměstnanci končí," uvedl Argman.

Věřitelský výbor zatím rozhodl pouze o prodeji závodu v Chodově, který vyrábí růžový porcelán. Za zhruba 25,6 milionu korun ho získala společnost Epiag Lofida - Porcelán CZ Dalovice. Zbývá ještě prodat závody v Nové Roli, Klášterci a Lesově a provoz sítotisku.

KP je v konkurzu od 10. prosince roku 2008. Dostala se do něj kvůli neschopnosti vlastníků porcelánky splácet dluhy. Závazky porcelánek, které vznikly do loňského 14. října, se pohybují kolem 1,4 miliardy korun. Z toho je zhruba 416 milionů korun nesplacený úvěr, dalších 500 milionů korun tvoří ručení za závazky dceřiné firmy Concordia a mateřské společnosti Porcela Plus.

ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!