3. srpna 2013 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

PIOVARCSY: Růst průmyslu je pozitivní zprávou pro celou ekonomiku

Průmysl - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Průmysl - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Červencové údaje o indexu nákupních manažerů v českém zpracovatelském sektoru ukázaly další zlepšení. Je tak pozitivní, že PMI navázalo i v červenci na růst z předchozích měsíců. Navíc index přidal další plusové bodíky nad hranici 50 bodů, tedy nad úroveň, která odděluje pokles od růstu. PMI navíc rostlo v červenci výrazněji, než se všeobecně očekávalo. Index nákupních manažerů stoupl z červnových 51 bodů na 52 bodů a vykázal tak druhý nejlepší výsledek od září 2011.

Index nákupních manažerů je vždy pro trhy důležitým ukazatelem, protože je tento průzkum předzvěstí toho, jaká budou celková data z ekonomiky za konkrétní období. Vzhledem k silně proexportně orientovanému českému hospodářství je v tuzemsku vždy podstatné, jaká je poptávka v Evropě, především pak v sousedním Německu. Od toho se pak samozřejmě odvíjí také vývoj nových exportních zakázek v českých podnicích.

Nadále ale tvrdím, že by se čeští politici měli zaměřit na ekonomické oživení, a to především v rámci mikroekonomiky. Podporou živnostníků a drobných podnikatelů může vláda pomoci vzniku nových pracovních míst, ulevit jim například administrativní zátěž a podpořit tím zaměstnanost. Za úvahu by určitě stála i legalizace švarcsystému. To se v konečném důsledku projeví i v oživení soukromé spotřeby, což pozitivně podpoří i ekonomický růst.

Karol Piovarcsy, ředitel Saxo Bank pro střední a východní Evropu

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.