12. června 2009 12:08 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Kartel proti české firmě bude slovenské banky stát 10 milionů eur

Banka ČSOB | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Banka ČSOB | foto: Lidové noviny

BRATISLAVA Slovenský antimonopolní úřad (PMÚ) potrestal tři slovenské banky celkovou pokutou 10,19 milionu eur (271,6 milionu Kč) za údajné vytvoření kartelu proti české finanční společnosti Akcenta CZ. Slovenská spořitelna, ČSOB a VÚB se podle úřadu provinily tím, že Akcentě koordinovaně rušily účty, a chtěly ji tak vytlačit ze slovenského trhu.

Informovala o tom mluvčí úřadu Alexandra Bernáthová. Banky se proti rozhodnutí mohou odvolat. Nejvyšší pokutou 3,81 milionu eur úřad potrestal VÚB. Nad tři miliony eur se vyšplhaly sankce pro zbývající dva bankovní domy.

PMÚ začal trojici slovenských peněžních ústavů prošetřovat před dvěma lety na podnět české společnosti, které banky během několika týdnů zrušily bez udání důvodu účty. Banky tehdy uvedly, že na takové jednání měly nárok.

Úřad však podle Bernáthové získal více důkazů, které potvrdily jejich nezákonný postup vůči Akcentě.

Akcenta CZ poskytuje devizové služby podnikatelům, a potřebuje tak účty v bankách. Firma již dříve tvrdila, že služby dokáže zajistit levněji než komerční peněžní ústavy. To prý bylo důvodem, proč ji trojice bank zrušila vedení účtů bez udání důvodu. Akcenta rovněž tvrdila, že počínání bank jí stálo desítky milionů slovenských korun a přišla o několik tisíc klientů.

ČTK