6. prosince 2010 10:34 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Kartelová dohoda? Ceny benzínu i nafty prý mají bleskově vyskočit o korunu dvacet

Čerpací stanice. (Ilustrační foto.) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čerpací stanice. (Ilustrační foto.) | foto: Shutterstock

PRAHA Chystá se největší skokové zdražení benzínu a nafty za poslední měsíce. Česká televize o víkendu uvedla, že podle jejich informací zdraží české čerpací stanice v pondělí benzín minimálně o korun a dvacet haléřů za litr. Vede je prý k tomu rostoucí cena ropy na světových trzích.

Podle přehledu dnešních cen však zdražení zatím není tak plošné jaké podle informací ČT mělo být. Pumpaři se pravděpodobně zalekli dalšího obvinění z kartalové dohody, které proti čerpadlářům už několikrát vznest antimonopolní úřad. Zdražovat tak budou spíše postupně a nezávisle na sobě.

Podle reportáže ČT se měly v pondělí zvednout ceny minimálně o korunu a 20 haléřů. Jednalo by se tak o jedno z největších jednorázových zdražení benzinu i nafty za poslední dobu. Zatím stál benzin průměrně 31,50 a nafta 30,70.

Benzínové pumpy, které oslovil server Lidovky.cz se však ke zdražení odmítají vyjadřovat s poukazem na to, že je v minulosti trestal Úřad na ochranu hospodářské soutěže kvůli nezákonnému domlouvání cenové strategie.

Světové ceny ropy minulý týden vystoupily na nové maximum za 26 měsíců a americká lehká ropa WTI se dostala k 89 dolarům za barel. Ropný trh šel vzhůru paradoxně díky špatným údajům z americké ekonomiky. Slabý výkon trhu práce vedl k propadu dolaru, což podpořilo ceny komodit.

Lidovky.cz