Sobota 15. srpna 2020svátek má Hana 16 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Islámská banka v Británii má problém. Podezírají ji, že posílala peníze radikálům

Al Rayan Bank | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Al Rayan Bank | foto: Reprofoto

LONDÝN/PRAHA Největší a nejstarší islámská banka působící ve Spojeném království Al Rayan Bank, kterou ovládá Katar, měla údajně poskytovat finanční služby několika britským organizacím napojeným na radikální islamisty. V pondělí o tom informoval britský list The Times.

Podle deníku islámská banka poskytovala služby přinejmenším patnácti kontroverzním subjektům. Z nich čtyři – jedna mešita a tři dobročinné organizace – mají zmražené bankovní účty u západních bank, popřípadě jim bylo zamezeno ve fungování v některých zemích.

Služeb banky měla využívat například jedna charita, která byla ve Spojených státech amerických zakázána s tím, že jde o teroristickou organizaci.

Institutu plný radikálů

Dále zde měly účty například skupiny, které podporují i ty nejradikálnější islámské duchovní. Napojení na banku měla rovněž Severolondýnská ústřední mešita, kterou dlouhodobě podporuje hnutí Hamás - to Evropská unie, Spojené státy, Izrael a několik dalších zemí považují za teroristickou organizaci.

Zakládající člen banky a do letošního dubna její šéf Sultan Choudhury pak roky působil v čele britské pobočky islámského institutu Al Kauthar.

Mezi mluvčími a významnými členy této organizace jsou například obhájci dětských svateb či zastánci ženské obřízky, kterou někteří z nich veřejně přirovnávali ke stříhání nehtů. Rovněž se mezi členy tohoto institutu vyskytovali obhájci trestu smrti za prohřešky, jako je cizoložství či odpadnutí od víry.

Problematických klientů má ale banka údajně víc. Podle serveru Arab Weekly ukázalo nedávné vyšetřování francouzských novinářů, že přes banku jeden z jejích klientů – Nectar Trust – dostal od roku 2014 z Kataru více než 34 milionů liber.

Peníze měly být údajně využity ve Spojeném království a ve Francii na financování projektů, které měly vazby na egyptské Muslimské bratrstvo. Samotný Nectar Trust má přitom zakázáno působit v mnoha zemích, včetně Spojených arabských emirátů.

V reakci na zjištění listu The Times začali někteří britští politici volat po urychleném vyšetření obvinění. „Pokud Katar využívá svého značného bohatství a globálního vlivu k usnadnění rozšiřování extremismu ve Velké Británii, musí vláda jednat rozhodně a rychle,“ řekl britský konzervativec a někdejší neúspěšný kandidát na starostu Londýna Zac Goldsmith.

Banka se však proti nařčení novinářů brání. „Al Rayan Bank vyjadřuje politování nad pondělním útokem v novinách The Times. Znovu zdůrazňujeme, že nepodporujeme žádnou organizaci, která podporuje extrémní či násilné ideologie, popřípadě má takové názory. Stále dodržujeme regulatorní požadavky Velké Británie a poskytujeme bankovní služby pouze subjektům, které mohou vzemi podle britských zákonů fungovat,“ uvedla banka na svém webu.

Bankovnictví podle šaríji

Banka Al Rayan má centrálu v Birminghamu, ale jedna z poboček se například nachází v centru Londýna, přímo naproti domu s luxusním zbožím Harrod’s. Celkem má na ostrovech asi 85 tisíc klientů.

Služby banka poskytuje v souladu s islámským právem šaría. To pro islámské banky znamená, že si nemohou účtovat například úroky, a to ani sobě, ani klientům. Namísto toho Al Rayan vyplácí takzvanou očekávanou návratnost zisku. Ta má sice větší míru rizika, ale zároveň nabízí i často větší výnos.

Al Rayan je ze 70 procent majetkem druhé největší katarské banky – Masraf Al Rayan. Třicet procent pak vlastní investiční divize katarského státního investičního fondu.

Mimochodem jeden z ředitelů britské banky, Adel Mustafawi, je mimo jiné viceprezidentem francouzského fotbalového klubu Paris Saint-Germain.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...