21. listopadu 2014 11:16 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Kaufland prodával kojeneckou vodu s chlorem. Koupily ji tisíce lidí

Kojenecká voda Aqua Anna obsahuje chlor. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kojenecká voda Aqua Anna obsahuje chlor. | foto: SZPI

BRNO Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) našla v kojenecké vodě prodávané v Kauflandu chlor, přestože jeho přítomnost zákon zakazuje. Jedná se o vodu značky Aqua Anna od výrobce Aqua Nova z Radiměře na Svitavsku.

Závadnou šarží bylo pětilitrové balení s minimální trvanlivostí do 17. září příštího roku.

„Senzorické hodnocení vzorku potvrdilo zápach po chloru a následná laboratorní analýza stanovila jeho obsah na 0,12 miligramů na litr. Do kojeneckých vod se však nesmí přidávat žádné látky kromě oxidu uhličitého,“ uvedl mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

Kojenecká voda Aqua Anna obsahuje chlor.
Kojenecká voda Aqua Anna obsahuje chlor.

 Došlo i k porušení evropského nařízení tím, že prodejce nabízel nebezpečnou potravinu pro danou cílovou skupinu.

Podle vyjádření Státního zdravotního ústavu je množství chloru v kontrolovaném balení tak nízké, že nemůže ohrozit ani zdraví kojenců. „Voda by se proto neměla klasifikovat jako zdravotně závadná, ale jen jako voda, která nesplňuje jakostní ukazatel daný vyhláškou,“ sdělil vedoucí Oddělení hygieny vody František Kožíšek. 

Prodejce přitom stihl prodat 3944 balení závadné šarže. Inspekce proto doporučuje všem, kteří si vodu koupili, aby ji kojencům nedávali. Inspekce zároveň zahájila kontrolu u výrobce.

Podle Kopřivy je zřejmé, že jinde se chlor nemohl do vody dostat, kontrola musí zjistit jak. S prodejcem i výrobcem SZPI zároveň zahájila správní řízení o uložení sankce.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz