22. února 2011 17:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Kauza 'Babiččiny nudle' pokračuje, rozhodl soud

babiččiny nudle | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy babiččiny nudle | foto: Reprofoto

ČESKÉ BUDĚJOVICE/PRAHA Úřad průmyslového vlastnictví se bude muset opět zabývat zapsáním slovní ochranné známky na těstoviny Babiččiny nudle, kterou dříve odmítl zaregistrovat. Rozhodl o tom dnes pražský městský soud, na nějž se českobudějovická firma Babiččiny nudle obrátila.

Soud rozhodnutí patentového úřadu zrušil, řekl spolumajitel firmy Martin Pražák. Soud shledal v rozhodování úřadu nejednotnou praxi a odůvodnění rozhodnutí bylo podle něj nedostatečné.

Patentový úřad k rozhodnutí soudu zatím žádné stanovisko nezaujal, nemá ještě písemné vyhotovení rozsudku, řekl ředitel kanceláře úřadu Josef Dvornák.

Kauza trvá již více než pět let
O zapsání ochranné známky firma usiluje už více než pět let. Za tu dobu vznikla společnosti škoda několik desítek milionů korun a tu bude požadovat po státu, uvedl již dříve Pražák. Značku Babiččiny nudle přitom před rokem zaregistroval evropský patentový úřad.

O uznání této značky se měsíc po českobudějovické firmě také neúspěšně ucházela i společnost Nový Věk. Ta je nyní v insolvenci.

Úřad průmyslového vlastnictví, který zápis odmítl, argumentoval tím, že slovní spojení Babiččiny nudle není schopno odlišit výrobky jednoho subjektu od výrobků jiného. Původně ale konstatoval, že je značka k zápisu způsobilá.

O firmě

Českobudějovická firma patří mezi hlavní výrobce válcovaných těstovin v zemi. Ročně jich vyrobí zhruba 1000 tun. Za posledních pět let se produkce společnosti zvýšila pětkrát. Její výrobky patří k těm dražším. Kromě tradičních českých receptur dodržuje i klasické výrobní postupy, na nichž je velký podíl ruční práce. Kromě těstovin vyrábí i oplatky nebo sladkosti pro diabetiky.

Lidovky.cz, ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.