Pondělí 10. srpna 2020svátek má Vavřinec 30 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Kauza Pražské strojírny: vedení podalo trestní oznámení na bývalého ředitele

Odvolaný šéf Pražské strojírny Vladimír Říha. Ve firmě působil od srpna 2007. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Odvolaný šéf Pražské strojírny Vladimír Říha. Ve firmě působil od srpna 2007. | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Nové vedení Pražské strojírny podalo trestní oznámení na bývalého ředitele firmy Vladimíra Říhu. Podle právních analýz zřejmě způsobil škodu v řádech desítek milionů korun při nákupu brousicího stroje. Uvedla to mluvčí Dopravního podniku Praha Aneta Řehková. Strojírna je dceřinou společností DPP a zabývá se například broušením kolejí.

Říha podle DPP uzavřel v rozporu se svými oprávněními smlouvu o koupi brousicího stroje za více než 101 milionů korun (více o této kauze čtěte zde). Podle výsledků forenzního auditu ale může nákup stroje vygenerovat škodu v řádech desítek milionů korun. „Jako majitel Pražské strojírny jsme sjednanými cenovými a obchodními podmínkami nákupu brousicího stroje výrazně znepokojeni. Dopravní podnik podporuje snahu současného vedení Pražské strojírny o minimalizaci dopadů na její hospodaření,“ uvedl generální ředitel DPP Martin Gillar. Dopravní podnik detailně zpracuje ekonomický rozbor investiční akce a možné varianty jejího financování i případnou půjčkou z DPP.

Speciální vůz na broušení kolejnic, který si pořídila Pražská strojírna.
Speciální vůz na broušení kolejnic, který si pořídila Pražská strojírna.

Důsledkem nehospodárných kroků bývalého vedení Pražské strojírny byla rostoucí celková zadluženost. DPP proto začátkem letošního roku k personální výměně celého představenstva Pražské strojírny. Z funkce byl odvolán i Říha, který strojírnu vedl deset let. O podezření z trestné činnosti bývalého vedení hovořila v dubnu primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Podle tehdejšího vyjádření firma manipulovala s knihami jízd, zneužívala CCS karty či účelově zaměstnávala. Dopravní podnik proto zadal vypracování hloubkového auditu.

O jeho výsledcích v sobotu informovala Česká televize. Podle závěrů auditorů strojírna vyplácena v minulých letech miliony korun firmám ve snaze expandovat na některé zahraniční trhy, ale na tržbách se to neprojevilo. „Ve snaze expandovat na zahraniční trhy Francie, Iráku, Maroka a USA vynaložila Pražská strojírna v prověřovaném období celkem 13,4 milionu korun v podobě nákladů na služební cesty, obchodní zastoupení nebo výzkum trhu, aniž by se tyto náklady projevily v adekvátních tržbách. Celkové tržby za prověřované období na daných trzích dosáhly pouze 192 tisíc korun,“ citovala ČT z auditu. Šlo o období mezi roky 2013 a 2016.

V případě expanze do USA a Kanady strojírna zaplatila v letech 2013 až 2016 firmě LRCS téměř čtyři miliony korun. LRCS byla registrovaná v Nevadě a podle auditu vznikla jen pět dnů před podpisem smlouvy. Tu podepsal 23. září 2013 Vladimír Říha. O něco později firmu LRCS převzala další nevadská společnost MCSI, která v zakázce pokračovala a české strojírně vyfakturovala dalších pět milionů korun, uvedla ČT.

Pražská strojírna měla v dubnu 180 milionů korun dluhu. Obrat firmy je zhruba 360 milionů korun ročně. Polovinu tržeb tvoří zakázky pro DPP.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!