Neděle 18. dubna 2021svátek má Valérie 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Kauza WikiLeaks: Banka se připravuje na zveřejnění 'neetických' praktik

WikiLeaks. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy WikiLeaks. | foto: Reuters

NEW YORK Bank of America se připravuje na zveřejnění dat o jejím podnikání na serveru WikiLeaks, který se zaměřuje na publikování utajovaných informací. Server nedávno uvedl, že má k dispozici informace dokládající neetické jednání jedné velké americké banky. Všeobecně se má za to, že jde právě o Bank of America. Firma proto zřídila zvláštní tým, který se na věc připravuje, uvedl dnes deník The New York Times.

Podle něj jde o 15 až 20 vysoce postavených činitelů banky, již v současnosti provádějí rozsáhlé vnitřní vyšetřování. Prohlížejí například tisíce dokumentů a promýšlejí dopady jejich případného zveřejnění.

Zároveň znovu prověřují případy, kdy jejich zaměstnanci kvůli ztrátě či krádeži přišli o počítače. Zjišťují také, zda se někdo nenaboural do počítačového systému banky.

Banka si najala konzultanty i právníky

Kromě toho si Bank of America najala konzultační firmu Booz Allen Hamilton, která jí s kontrolou pomáhá. Zároveň se obrátila se žádostí na pomoc na právnické firmy.

Konzultuje s nimi legální problémy, které by mohly nastat v případě zveřejnění informací, včetně například údajů o klientech.

Způsob, jakým banka případný únik dat na servery organizace WikiLeaks, podle The New York Times pečlivě sledují další velké americké firmy.

Julian Assange

Pro ně totiž jde o nový typ hrozby, který má právní i technologickou stránku, ale týká se i politiky a vztahů s veřejností. "Je to důležitý okamžik a Bank of America se s tím musí vypořádat," podotkl odborník na krizovou Richard Levick.

Assange chce dokázat "neetické praktiky"

Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange uvedl loni v prosinci, že jeho organizace plánuje brzké zveřejnění informací o bankách. V rozhovoru pro časopis Forbes ještě dříve sdělil, že tyto dokumenty odhalí "neetické praktiky" jedné velké americké banky. Dosud se server zaměřoval hlavně na publikování státních tajemství.

V loňském roce tak několikrát vzbudil velký rozruch. Nejprve zveřejnil tajná americká polní hlášení z války v Afghánistánu, později i v Iráku. V závěru roku pak začal publikovat zhruba čtvrt milionu tajných depeší amerických diplomatů.

Server pak začaly ostře kritizovat Spojené státy a přestalo mu poskytovat služby několik amerických firem, včetně Bank of America.

,

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...