Středa 12. května 2021svátek má Pankrác 19 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Káva u holiče? Podnikatele můžou dohnat Babišovy účtenky dřív, než čekali

Andrej Babiš dorazil do Sapy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš dorazil do Sapy. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Krátíte si čekání u holiče konzumací nabízené kávy? Koupíte si a sníte ve výrobně cukrovinek nějaký mls na ochutnání? Pak budou muset dotyční podnikatelé za jistých okolností začít s povinnou evidencí účtenek už od letošního prosince – o měsíce dřív, než by jinak na jejich obor došla řada.

Někteří z nich to vůbec netuší. Chystaná a opozicí kritizovaná elektronická evidence tržeb se totiž může týkat řady podnikatelů dříve, než sami čekají.

Jak upozornili zástupci společnosti Dotykačka, která dodává pokladní systém pro EET, nemusí být totiž spuštění evidence v jednotlivých časových etapách podle oboru podnikání tak jednoznačné, jak by se podle stručného rozdělení ministerstvem financí mohlo zdát.

Občerstvení u kadeřnice

Modelovým příkladem jsou právě třeba kadeřnické salony. Pokud kadeřnice pouze pečuje o vlasy, spadá do poslední, čtvrté fáze EET, která by měla startovat až v červnu 2018. Pokud však prodává také vlasovou kosmetiku či jiné produkty, jedná se o maloobchodní prodej a v takovém případě musí tržby z něj evidovat už ve druhé fázi, tedy od března příštího roku.

„Zvláštní pozornost by EET měly věnovat kadeřnice, které svým zákazníkům účtují nápoje či drobné občerstvení. Jde o gastronomické služby a ty budou muset být elektronicky evidovány už od 1. prosince, i když jde jen o doplňkovou činnost,“ upozorňuje Michal Wantulok, manažer pro vnější komunikaci společnosti Dotykačka.

Podobných případů může být více. Třeba prodejny potravin, které musí začít vydávat evidované účtenky od března 2017, ale zčásti od letošního prosince – za prodej občerstvení konzumovaného na místě.

Nutnost rozlišovat několik nabízených služeb v rámci hlavní činnosti podnikatele potvrdilo i ministerstvo financí na své v pondělí spuštěné informační telefonní lince. LN ji v této souvislosti otestovaly.

„Pokud vám kadeřnice poskytne kávu jako součást produktu a vše je v jedné ceně, tak by nemusela od prosince účtenku evidovat. Pokud by ale prodávala kávu zvlášť, dostala by se do kategorie pohostinství, a měla by tedy od prosince tržbu evidovat,“ odpověděla na dotaz bez zaváhání operátorka infolinky.

Řada podnikatelů či živnostníků takové podrobnosti o EET ani nezná. „To slyším poprvé. Já ale evidenci ještě neřeším, mě se přece bude týkat až někdy za rok. Nebo ne?“ reaguje plzeňská kadeřnice Petra Kovářová.

Kdo a odkdy

Wantulok z Dotykačky upozorňuje, že začít evidovat tržby později než ve stanovený termín by bylo porušením zákona. „Nikdo však podnikatelům nebude bránit v tom, aby své tržby začali evidovat dřív, bez ohledu na to, do které fáze jejich podnikání oficiálně spadá,“ říká. A jaké jsou zmíněné termíny EET pro jednotlivé obory podnikání?

V první fázi od prosince 2016 začnou podle plánu ministerstva financí s povinným vydáváním přes internet evidovaných účtenek hotely, penziony, kempy, restaurace, prodejny občerstvení. Od března 2017 budou následovat prodejny potravin a dalšího zboží a celý obor maloobchodu a velkoobchodu.

Účtenková revoluce krok za krokem

Třetí fáze od března 2018 je chystaná pro dopravce na silnici a železnici, podnikatele ve výrobě (pekaře, řezníky atd.) a svobodná povolání, jako jsou lékaři, právníci a podobně.

Poslední fáze od června 2018 se týká ostatních výrobců a oborů jako elektrikáři, pokrývači, kadeřnice, výrobci hudebních nástrojů, ale třeba i kartářky.

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Zdeněk Krpoun psycholog | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

Čistá podlaha včetně všech rohů? S mopem Vileda Spin & Clean to zvládnete snadno
Čistá podlaha včetně všech rohů? S mopem Vileda Spin & Clean to zvládnete snadno

Přihlaste se o testování lehkého a praktického mopu od Viledy Spin & Clean. Zaujme nejen kulatou rotační hlavou, ale hlavně pak unikátní konstrukcí...