19. září 2013 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Do amerických kaváren Starbucks bez zbraní, vyzývá zákazníky ředitel

Starbucks Coffee | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Starbucks Coffee | foto: Reprofoto

WASHINGTON Americký kavárenský řetězec Starbucks vyzval své zákazníky, aby si do jeho podniků nebrali zbraně. S výzvou přišel ředitel firmy Howard Schultz v otevřeném dopise po řadě incidentů se střelnými zbraněmi, při kterých v Americe zahynuly desítky lidí.

Naposledy psychicky nevyrovnaný střelec postřílel v pondělí v areálu vojenského námořnictva ve Washingtonu 12 lidí. Incident opět vyvolal v Americe spory o kontrole zbraní, od kterých se ale Starbucks dosud držel stranou. Zatímco řada restaurací a obchodů zakazuje zákazníkům přístup se zbraněmi, Starbucks uváděl, že se řídí podle zákonů o nošení zbraních v jednotlivých amerických státech.

Některé státy otevřené nošení zbraní dovolují. Tento přístup Starbucksu potěšil zastánce co nejmenších kontrol zbraní. Podle Schultze v posledních šesti měsících chodilo do kaváren Starbucks stále více ozbrojených lidí, což vyvolávalo neklid u ostatních zákazníků a zaměstnanců.

Schultz v dopise zákazníkům uvedl, že jeho společnost není zastáncem nošení zbraní. Zdůraznil současně, že nejde o zákaz, ale o prosbu, aby zákazníci zbraně nechávali doma. Kdyby šlo o zákaz, musel by podle něj personál potenciálně konfrontovat ozbrojené klienty.

ČTK, Lidovky.cz