27. dubna 2012 15:58 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Jsme v obří krizi, potřebujeme pomoc, přiznávají španělští politici

Španělé před úřadem práce | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Španělé před úřadem práce | foto: ČTK

MADRID Nezaměstnanost ve Španělsku v prvním čtvrtletí vystoupala na 24,4 procenta a je suverénně nejvyšší z celé Evropské unie. V zemi je zhruba 5,6 milionu lidí bez práce a rychle se zvyšuje počet domácností, kde jsou všichni nezaměstnaní. Španělští politici přiznali, že země je v obří krizi a bude možná potřebovat další pomoc.

Jen za první tři měsíce letošního roku ve Španělsku ztratilo práci asi 365 900 lidí. Počet domácností, kde jsou všichni členové nezaměstnaní, se zvýšil o 153 400 a dosahuje hrozivých 1,7 milionu. Španělsko má přibližně 47 milionů obyvatel.

Španělsko už v nezaměstnanosti předčilo Řecko

V posledním čtvrtletí loňského roku činila míra španělské nezaměstnanosti 22,9 procenta a už tehdy byla nejvyšší v celé EU. Španěle ale na začátku letošního roku začali dohánět Řekové, kde se nezaměstnanost přiblížila k 22 procentům.

Nezaměstnanost je nejvyšší za posledních 20 let a dokonce jedna z nejvyšších na světě. V posledním roce zaznamenali maloobchodníci pokles tržeb, což jen nasvědčuje tomu, že lidé se snaží co nejvíc šetřit.

Vysoká nezaměstnanost i snížení ratingu vyhlídky Španělska zhoršily. I vládní činitelé už přiznali, že ekonomika jejich země je v obří krizi a že banky budou možná potřebovat další pomoc. Vylučují ale, že by museli čerpat finanční pomoc od ostatních členů Evropské unie jako třeba Řecko nebo Portugalsko.

"Ta čísla jsou otřesná pro každého a otřesná jsou i pro vládu. Španělsko je v krizi obrovských rozměrů," přiznal v rozhovoru pro španělsk rozhlas ministr zahraničí José Manuel García-Margallo.

ČTĚTE TAKÉ:

"Použití evropských peněz rozhodně vylučuji," řekl náměstek Fernando Jiménez Latorre, jehož citovala agentura Reuters. "Eventuální potřeba veřejných zdrojů by byla velmi omezená. Nic nenasvědčuje tomu, že by ministerstvo financí nemělo dost prostředků, pokud by nastala situace, kdy by se muselo těchto povinností ujmout," dodal.

Španělsko by do roka mělo snížit deficit

Evropská komise vyjádřila Španělsku podporu a očekává, že země bude schopna letos i příští rok snížit rozpočtový deficit tak, jak původně slíbila. Ke snížení ratingu Španělska se komise nevyjádřila.

"Věříme slibu i odhodlání, které španělská vláda ukazuje v souvislosti s plněním závazků, jejichž cílem je splnit cíle na rok 2012 a 2013," řekla na pravidelném briefingu komise její mluvčí. Madrid by měl do příštího roku snížit rozpočtový deficit na tři procenta hrubého domácího produktu, vzhledem k hospodářskému propadu a sociálním nepokojům ale panují obavy, že toho země nedosáhne.

Hodně napoví, jak se budou v následujících dnech na trhu vyvíjet výnosy španělských státních dluhopisů. Ratingová agentura Standard & Poor's Španělsku snížila rating hned o dva stupně na známku BBB minus. Zdůvodnila to právě obavami z dalšího zhoršení stavu veřejných financí v důsledku poklesu výkonu ekonomiky a potíží v bankovním sektoru. Agentura zároveň EU vyzvala, aby Španělsku pomohla s podporou hospodářského růstu.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

ČTK, rkaŠárka Bláhová

Najdete na Lidovky.cz