18. listopadu 2009 13:33 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

KBC uvede až 40 procent akcií ČSOB na pražskou burzu

pobočka ČSOB | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy pobočka ČSOB | foto: ČTK

PRAHA  Akcie české banky ČSOB se budou od příštího roku obchodovat na pražské burzy. Vlastník ČSOB, belgická skupina KBC uvedla, že by se to mělo týkat 30 až 40 procent akcií ČSOB.

Tento krok je součástí restruktualizačního plánu KBC, který dnes schválila Evropská komise.  Tento plán má pomoci KBC vrátit státní půjčku v hodnotě sedmi miliard eur (téměř 180 miliard Kč). Informaci potvrdil mluvčí ČSOB Ivo Měšťánek. 

Podle Měšťánka může dojít i k vydání nových akcií, což by navýšilo základní kapitál ČSOB. "Další informace týkající se technických a časových podrobností emise budou zveřejňovány poté, co o nich bude finálně rozhodnuto," dodal Měšťánek.

"Z hlediska KBC můžeme tento krok považovat za vynucený v souvislosti s předchozím přijetím státní pomoci, kvůli níž musí nyní KBC projít restrukturalizací a navýšením kapitálu," řekl ČTK analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka. Výnos tak prý bance pomůže splnit podmínky Evropské komise a belgické vlády.

Prodej 40procentního podílu by mohl KBC přinést asi 2,0 až 2,5 miliardy eur, což je třetina státní pomoci, doplnil analytik Atlantik FT Milan Lávička. Volba na ČSOB padla podle Hatlapatky zřejmě kvůli tomu, že jde o stabilní banku, od jejíhož uvedení na burzu lze oprávněně očekávat značný zájem investorů a dostatečně vysokou cenu.

Pro pražskou burzu je podle Hatlapatky tento krok "darem z nebes", protože trh v Praze zoufale potřebuje oživení novými akciemi, a takto velkých firem, jako je ČSOB, je jako šafránu. Pro ČSOB samotnou bude vstup na burzu stejně jako pro jakoukoliv jinou firmu znamenat především nutnost těsnější spolupráce s investory a větší průhlednost. Na oplátku si ČSOB udělá větší jméno ve střední Evropě a bude více "vidět", podotkl Hatlapatka.

KBC bude muset v rámci svého restruktualizačního plánu prodat či omezit řadu činností, včetně aktivit ve východní Evropě. Proto se belgická skupina rozhodla prodat své aktivity mimo klíčové trhy. Po roce 2011 tak chce prodat bankovní byznys v Rusku a v Srbsku, podíly v menších distribučních společnostech v Belgii a v Polsku a nalézt nového strategického partnera pro KBL European Private Bankers. Na privátní bankovnictví na klíčových trzích nemá tento krok vliv, podotkl Měšťánek.

KBC, která získala státní pomoc v hodnotě sedmi miliard eur (téměř 180 miliard korun), je jednou z předních evropských finančních skupin. Působí zejména v Belgii, zemích střední a východní Evropy a Rusku. Skupina zaměstnává více než 60 tisíc lidí a má 12 milionů klientů.

KBC hospodařila v letošním třetím čtvrtletí s čistým ziskem 528 milionů eur po ztrátě 906 milionů eur před rokem. Ve srovnání s letošním druhým čtvrtletím zisk vyskočil o 75 procent.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!