Pondělí 19. dubna 2021svátek má Rostislav 10 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Kde obchod nekvete a v noci hoří svíčky. Mapy, které dokazují izolaci KLDR

Drtivá většinu Severní Koreje v noci pohltí tma. Na dodávky elektřiny se nedá spolehnout. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Drtivá většinu Severní Koreje v noci pohltí tma. Na dodávky elektřiny se nedá spolehnout. | foto: NASA

PCHJONGJANG O poměrech panujících v Korejské lidově demokratické republice se můžete přesvědčit i z vesmíru. Na nočních snímcích z oběžné dráhy připomíná jedna z nejuzavřenějších zemí světa spíše poušť nebo temný oceán s jediným světlým bodem v podobě metropole Pchjongjangu. Stejný pohled nabízejí i mapy námořního obchodu, podle nichž panství kruté dynastie Kimů téměř neexistuje.

Noční snímky vesmírné agentury NASA zachycující pobřeží východní Asie patří k těm nejzajímavějším. Oblast s nejhustší hustotou osídlení na světě totiž za soumraku nabízí nádhernou světelnou podívanou na zářící megalopole Číny, Jižní Koreje a Japonska . S jedinou výjimkou.

Severní Koreu na nočních záběrech z vesmíru najdete těžko.

Severní Koreu na nočních záběrech z vesmíru najdete těžko.

Drtivá většina území z více než 22milionové Severní Koreje se totiž pravidelně zahalí do temného pláště. Dodávky elektřiny jsou v zemi velmi nespolehlivé a rodiny si takový luxus mohou dopřát často jen několik hodin denně. Svítit „pánu bohu do oken“ si si diktátorský režim nemůže dovolit.

ČTĚTE TAKÉ:

Neméně zajímavý pohled skýtají také záznamy z letového nebo lodního provozu v oblasti Korejského poloostrova. Asi nikoho nepřekvapí mrtvolný klid nad Severní Koreou na displejích letových dispečerů. Možnost podívat se do „poutnického království“ dostane málokdo – země je před cizinci hermeticky uzavřená a povolení ke vstupu dostane málokdo.

Letový provoz nad východní Asií v pondělí večer.

Letový provoz nad východní Asií v pondělí večer.

V oblasti lodní obchodní dopravy by ale člověk čekal přeci jen výraznější aktivitu. Minimálně se svým politicky i geograficky blízkým partnerem – Čínskou lidově demokratickou republikou.

Mapa lodního provozu dokazuje izolaci Severní Koreje.

Mapa lodního provozu dokazuje izolaci Severní Koreje.

Přestože má Severní Korea osm obchodních přístavů, o dopravním ruchu se dá mluvit pouze v případě města Namp’o. A to velmi chabém v porovnání se sousedními zeměmi. Jihokorejské přístavy Inčchon, Pusan nebo Ulsan porážejí své severokorejské protějšky na hlavu. 

V porovnání s okolními zeměmi je lodní provoz v KLDR minimální.

V porovnání s okolními zeměmi je lodní provoz v KLDR minimální.

„Porovnávat objem námořního obchodu u bou Korejí možná není úplně fér, protože Severní Korea může využít obrovské výhody železničního spojení s kontinentem. Ale sama sousední Čína má v oblasti čilou lodní aktivitu. Například přístav Tan-tung blízko čínsko-korejské hranice je nesmírně populární,“ konstatuje britský obchodní deník City A.M.

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...