Pondělí 30. března 2020svátek má Arnošt -2 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Kde obchod nekvete a v noci hoří svíčky. Mapy, které dokazují izolaci KLDR

Drtivá většinu Severní Koreje v noci pohltí tma. Na dodávky elektřiny se nedá spolehnout. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Drtivá většinu Severní Koreje v noci pohltí tma. Na dodávky elektřiny se nedá spolehnout. | foto: NASA

PCHJONGJANG O poměrech panujících v Korejské lidově demokratické republice se můžete přesvědčit i z vesmíru. Na nočních snímcích z oběžné dráhy připomíná jedna z nejuzavřenějších zemí světa spíše poušť nebo temný oceán s jediným světlým bodem v podobě metropole Pchjongjangu. Stejný pohled nabízejí i mapy námořního obchodu, podle nichž panství kruté dynastie Kimů téměř neexistuje.

Noční snímky vesmírné agentury NASA zachycující pobřeží východní Asie patří k těm nejzajímavějším. Oblast s nejhustší hustotou osídlení na světě totiž za soumraku nabízí nádhernou světelnou podívanou na zářící megalopole Číny, Jižní Koreje a Japonska . S jedinou výjimkou.

Severní Koreu na nočních záběrech z vesmíru najdete těžko.

Severní Koreu na nočních záběrech z vesmíru najdete těžko.

Drtivá většina území z více než 22milionové Severní Koreje se totiž pravidelně zahalí do temného pláště. Dodávky elektřiny jsou v zemi velmi nespolehlivé a rodiny si takový luxus mohou dopřát často jen několik hodin denně. Svítit „pánu bohu do oken“ si si diktátorský režim nemůže dovolit.

ČTĚTE TAKÉ:

Neméně zajímavý pohled skýtají také záznamy z letového nebo lodního provozu v oblasti Korejského poloostrova. Asi nikoho nepřekvapí mrtvolný klid nad Severní Koreou na displejích letových dispečerů. Možnost podívat se do „poutnického království“ dostane málokdo – země je před cizinci hermeticky uzavřená a povolení ke vstupu dostane málokdo.

Letový provoz nad východní Asií v pondělí večer.

Letový provoz nad východní Asií v pondělí večer.

V oblasti lodní obchodní dopravy by ale člověk čekal přeci jen výraznější aktivitu. Minimálně se svým politicky i geograficky blízkým partnerem – Čínskou lidově demokratickou republikou.

Mapa lodního provozu dokazuje izolaci Severní Koreje.

Mapa lodního provozu dokazuje izolaci Severní Koreje.

Přestože má Severní Korea osm obchodních přístavů, o dopravním ruchu se dá mluvit pouze v případě města Namp’o. A to velmi chabém v porovnání se sousedními zeměmi. Jihokorejské přístavy Inčchon, Pusan nebo Ulsan porážejí své severokorejské protějšky na hlavu. 

V porovnání s okolními zeměmi je lodní provoz v KLDR minimální.

V porovnání s okolními zeměmi je lodní provoz v KLDR minimální.

„Porovnávat objem námořního obchodu u bou Korejí možná není úplně fér, protože Severní Korea může využít obrovské výhody železničního spojení s kontinentem. Ale sama sousední Čína má v oblasti čilou lodní aktivitu. Například přístav Tan-tung blízko čínsko-korejské hranice je nesmírně populární,“ konstatuje britský obchodní deník City A.M.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Najdete na Lidovky.cz