4. dubna 2011 11:51 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Kde se nejvíce šidí? Rekord drží Praha

Obsluha by měla znát nabízená jídla - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obsluha by měla znát nabízená jídla - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Dvaceti restauracím uložila loni Česká obchodní inspekce pokuty přesahující 10.000 korun. Rekordní částkou, kterou ČOI v loňském roce majiteli restaurace udělila, byla pokuta 140.000 korun. Dostal jí provozovatel pražských restaurací Caupona v Michalské ulici a V Lázních v Lázeňské ulici.

Seznam pokutovaných zveřejnil server Aktuálně.cz. Mezi nejčastější prohřešky patřilo nedodržování správné míry nápojů a předražování účtů. Z celkových 5900 zkontrolovaných restaurací a podniků veřejného stravování našla inspekce nedostatky zhruba u třetiny.

Čtěte také:

"Zdůrazňujeme, že jde o kontroly z loňského roku, a nelze z nich tedy usuzovat na současný stav," řekl serveru šéf České obchodní inspekce Jan Štěpánek. V některých případech mohlo jít o vinu zaměstnance, kterého provozovatel hned po kontrole propustil, dodává.

V naprosté většině případů inspekce uložila pokuty do 10.000 korun. Rekordní částkou, kterou ČOI v loňském roce majiteli restaurace nebo stravovacího zařízení udělila, byla pokuta 140.000 korun. Podle Aktuálně ji dostal provozovatel pražských restaurací Caupona v Michalské ulici a V Lázních v Lázeňské ulici.

ČOI obvykle zveřejňuje jen obecné výsledky kontrol bez konkrétních jmen. Výjimkou jsou pouze produkty a služby ohrožující život či zdraví lidí, od letošního roku pak také prodejci nekvalitních pohonných hmot.

Plošné zveřejňování konkrétních výsledků kontrol je podle Štěpánka příliš organizačně náročné. "Máme sice interní databázi, ale ta je zaměřena jen pro naši potřebu, nikoliv pro jejich medializaci," uvedl.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!