Středa 23. září 2020svátek má Berta 22 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Kdo bude svítit v pražských ulicích? Město chystá provizorium

Pouliční lampa (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pouliční lampa (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Praha se obává, že do konce roku nestihne uzavřít výběrové řízení na firmu zajišťující veřejné osvětlení za miliardy korun. Podle vedení města hrozí, že se odvolají z tendru vyřazení účastníci. Praha by tak nestihlo podepsat s vítězem smlouvu. V případě podání odvolání proto Praha připraví dočasnou zakázku, která bude formou výběrového řízení bez uveřejnění.

Oslovit s ní chce současného správce Eltodo Citelum, vyplývá z dokumentů rady hlavního města. Smlouva má platit do doby, než bude znám konečný provozovatel, nejdéle ale do konce příštího roku. Rozhodla o tom v úterý rada.

ČTĚTE TAKÉ:

Smlouva se současným správcem skončí 1. ledna 2014. Nové výběrové řízení Praha vypsala v červnu, vítěze chtěla vybrat v listopadu. Podle dokumentů, na základě kterých v úterý o problému jednala rada, byli dva uchazeči vyloučeni.

Město nyní očekává, že podají stížnost k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Praha by tak nemohla podepsat novou smlouvu a veřejné osvětlení ulic by tak nebylo zajištěno.

"Zajištění veřejného osvětlení je jednou ze zákonných povinností hlavního města a město musí ve veřejném zájmu tuto činnost vykonávat, jinak by mohlo dojít k narušení chodu celé metropole," dodává dokument. Novou zakázku "ve formě jednacího řízení bez uveřejnění" město vypíše, pokud budou odvolání skutečně podána. Předpokládaná hodnota zakázky je bez DPH 177 milionů.

Smlouva s firmou Eltodo Citelum

Praha s firmou Eltodo Citelum uzavřela smlouvu na konci roku 1998. Firma má na starosti nejen veřejné osvětlení, ale také plynové lampy, osvětlení památek, přechodů pro chodce i veřejné a věžní hodiny. Radní se už dřív shodli na tom, že veřejné osvětlení by měla pro město i nadále zajišťovat externí firma.

Dočasný správce bude mít za úkol zajištění osvětlení, správu reklamních ploch nebo provozovat dispečink a vyřizovat reklamace.

Nebude mít na starosti modernizaci veřejného osvětlení. Tu chce město zadávat jednotlivými veřejnými zakázkami.

Město tvrdí, že zpoždění "svým jednáním nezpůsobilo a ani ho nemohlo předvídat". Legislativní odbor ale radní upozornil, že ÚOHS posuzuje podobné situace velmi přísně. "Nelze tak předem zaručit, že ÚOHS nebude spatřovat způsobení situace zadavatelem například ve faktu nezahájení zadávacího řízení v dostatečném předstihu," poznamenal legislativní odbor.

Dosud nedokončené výběrové řízení počítalo s desetiletou zakázkou na správu a údržbu osvětlení v Praze s předpokládanou hodnotou 1,8 miliardy bez DPH. Město by mohlo po třech letech smlouvu bez udání důvodu zrušit. V dalším tendru, který má ročně stát zhruba 143 milionů, bude město prostřednictvím elektronické aukce soutěžit dodávky energií. Tendr už dříve kritizovala opozice. Nesouhlasila mimo jiné s navýšením počtu úředníků, s nímž zakázka počítá.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...