Čtvrtek 9. července 2020svátek má Drahoslava 12 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Kdo je šéf firmy Huawei? Pracoval 16 hodin denně a nevěnoval se svým dětem

Zakladatel čínské společnosti Huawei Žen Čeng-fej. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zakladatel čínské společnosti Huawei Žen Čeng-fej. | foto: Reuters

HONGKONG/PRAHA Zakladatel a generální ředitel společnosti Huawei Žen Čeng-fej dával rozhovory v médiích jen ojediněle. V posledních dnech se ale rozpovídal. Důvodem je kauza čínské technologické firmy, která čelí obvinění ze špionáže. Kdo je tedy „pan Huawei“? Fanoušek Steva Jobse a zároveň člen a podporovatel čínské komunistické strany.

Poté, co v Kanadě zadrželi finanční ředitelku Huawei, která je jeho dcerou, Žen Čeng-fej mlčel. Svou mlčenlivost ale přerušil pár dnů po zatčení výkonného představitele společnosti v Polsku. Během ojedinělého rozhovoru pro zahraniční novináře obhajoval svoji společnost a chválil amerického prezidenta Donalda Trumpa. Třináctistránkový přepis rozhovoru, který zveřejnila firma Huawei, prozradil o čínském miliardáři zajímavé detaily z jeho života.

Chce napodobit Apple

Spojené státy americké a další západní země jsou už několik let varovány předtím, že je Huawei pod vlivem čínské vlády. Při otázce novinářů na to, co by Žen Čeng-fej udělal v momentě, kdy by ho Čína požádala o informace o cizí zemi, šéf Huawei poukázal na Apple.

„Nikdy neuděláme nic, co by poškodilo zájmy našich zákazníků. Apple je pro nás z hlediska ochrany soukromí příkladem, ke kterému vzhlížíme. Učíme se od něj,“ uvedl podle CNN  Žen Čeng-fej navzdory varováním expertů z celého světa. 

Zakladatel a generální ředitel firmy Huawei Žen Čeng-fej během rozhovoru s...
Podporovatel firmy Huawei s transparentem v ruce.

Společnost Huawei opakovaně odmítá, že její produkty představují riziko pro národní bezpečnost, a tvrdí, že je plně vlastněna zaměstnanci. Je logické, že firma toto tvrdí, pokud by zákazníci měli pocit, že je zařízení firmy Huawei špehují ve prospěch čínské vlády, přestanou si elektroniku kupovat.

Žen Čeng-fej uvedl, že vlastní 1,14 % firmy Huawei, ale naznačil, že může následovat zakladatele společnosti Apple Steva Jobse a svůj podíl snížit. Jobs údajně prodal téměř všechny své akcie společnosti Apple poté, co byl v 80. letech ze společnosti propuštěn, a znovu v 90. letech, kdy ztratil víru ve vedení společnosti.

„Podíl Steva Jobse činil 0,58 % Applu. To znamená, že je zde pořád potenciál pro rozředění mého podílu. Měl bych se učit od Steva Jobse,“ tvrdil šéf firmy Huawei.

,Radši bych Huawei zavřel’

Zakladatel a nynější generální ředitel firmy Huawei Žen Čeng-fej strávil řadu let tím, že se snažil vybudovat celosvětovou značku vyrábějící chytré telefony a telekomunikační zařízení. Což se mu podařilo.

Zahraničním novinářům nyní tvrdil, že by své podnikaní raději ukončil, než aby vyhověl případné žádosti čínské vlády a špehoval zahraniční země. „Určitě řekneme ne na jakoukoliv žádost,“ dušoval se Žen Čeng-fej. „Raději bychom uzavřeli Huawei, než abychom dělali cokoliv, co by poškodilo zájmy našich zákazníků,“ podotkl.

Přitom svoji kariéru začal v Čínské lidové osvobozenecké armádě, kde se „soudružsky“ osvědčil. Nikdy sice nezískal žádnou vojenskou hodnost, během kariéry v armádě ale docílil několika technologických úspěchů. Díky těmto projektům se dočkal uznání i na vysokých politických postech a mohl v roce 1978 vstoupit do Komunistické strany Číny. I přesto, že jeho rodiče měli vazby na režim, který vládnul ještě předtím než moc v Číně převzali komunisté.

Žen Čeng-fej také obdivuje zakladatele komunistické Číny Mao Ce-tunga, který patří spolu s Josifem Stalinem a Adolfem Hitlerem ke třem nejkrutějším diktátorům 20. století a jemuž  se připisuje několik desítek milionů obětí. „Mezi mými politickými názory a podnikatelskou činností firmy Huawei neexistuje žádná spojitost,“ tvrdil Žen Čeng-fej.

Tato fakta patří mezi hlavní důvody, proč některé státy považují firmu Huawei za riziko. V komunistické straně přitom působí i nyní. „Stále miluji svou vlast, podporuji komunistickou stranu, ale nikdy neudělám nic, co by poškodilo jakoukoli zemi světa,“ řekl zahraničním novinářům na začátku letošního roku.

Své děti viděl pouze 30 dnů v roce

Jeho dcera Meng Wan-čou nyní čelí obvinění z podvodů a čeká na rozuzlení kauzy v Kanadě. Ačkoliv Žen Čeng-fej přiznal, že mu velmi chybí, jejich vztah je podle něj dvojstranný. „V některých aspektech je to blízký vztah, v některých nikoliv,“ uvedl.

Finanční ředitelka Huawei Meng Wan-čou a dcera zakladatele čínské společnosti.

Finanční ředitelka Huawei Meng Wan-čou a dcera zakladatele čínské společnosti.

„Během jejího dětství jsem byl v armádě. To znamená, že jsem byl každý rok pryč po dobu 11 měsíců, jeden měsíc jsem strávil se svou rodinou. Náš vztah v dětství a dospívání nebyl tak silný,“ dodal Žen Čeng-fej.

V pozdějších letech bojoval o přežití firmy Huawei a pravidelně pracoval 16 hodin denně. Přiznal, že nemá příliš blízko k žádnému ze svých tří dětí, ale cítí, že jim něco dluží.

Chce žít věčně

Když se ho novináři zeptali, kdy odejde do důchodu, čtyřiasedmdesátiletý šéf Huawei odpověděl poměrně překvapivě. „Načasování mého odchodu do důchodu záleží na tom, kdy Google vyvine nový lék, který umožní lidem žít věčně. Čekám na tento lék,“ odpověděl Žen Čeng-fej. Podle tohoto vyjádření to vypadá, že chce v čele firmy zůstat co nejdéle.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!