15. září 2011 14:37 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Kdo stojí u kormidla? Pět nejvlivnějších mužů ČEZ

Vedení ČEZ | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vedení ČEZ | foto: Vojtěch Šereda, koláž LNLidovky.cz

PRAHA Podle žebříčku CE TOP 500 je to nejcennější firma střední Evropy. Má páté nejvyšší tržby a českému státu, stejně jako dalším akcionářům, vynáší každoročně miliardy. Kdo nyní stojí na velitelském můstku polostátního gigantu ČEZ?

Daniel Beneš, výkonný ředitel ČEZ

DANIEL BENEŠ
výkonný ředitel ČEZ

Nenápadný manažer, přesto byl zvolen na post generálního ředitele firmy po Martinu Romanovi. Pro ČEZ pracuje od roku 2004, nejprve měl na starosti úsek nákupu a následně divizi správa. V červnu 2007 se ujal nově vytvořené funkce výkonného ředitele ČEZ. Roman tak získal více času věnovat se strategii a expanzi skupiny ČEZ. Beneš měl na starosti hlavně administrativní záležitosti, ale podřízeni mu byli i ředitelé divizí distribuce, obchod a výroba.

Alan Svoboda, ředitel divize obchod, ČEZ

ALAN SVOBODA
ředitel divize obchod

Klíčový manažer odpovídající za obchodní aktivity skupiny ČEZ na energetickém trhu. Blízký spolupracovník Martina Romana, který jej přivedl s sebou do společnosti již v dubnu 2004. Svoboda je tím, kdo rozhoduje o prodeji vyrobené elektřiny na trhu. Jeho kariéru pokazila aféra s nevhodně načasovaným nákupem akcií ČEZ těsně před zveřejněním finančních výsledků. Z tohoto důvodu není od dubna 2006 členem představenstva ČEZ.

Tomáš Pleskač (foto z roku 2011).

TOMÁŠ PLESKAČ
ředitel divize international

V minulosti byl jedním z nejvlivnějších manažerů skupiny ČEZ, v posledních letech jeho vliv klesá. Důkazem může být loňská ztráta funkce místopředsedy představenstva ČEZ. Pleskač od roku 2004 řídil integrační projekt „Vize 2008“, který vedl k zániku pěti regionálních prodejců a distributorů elektřiny a vzniku nových společností ČEZ Prodej, ČEZ Distribuce a řady dalších. Od ledna 2008 je ředitelem divize international, která dohlíží na dceřiné podniky v zahraničí.

VŠE O ODCHODU MARTINA ROMANA Z ČELA ČEZ:

Vladimír Schmalz, ředitel úseku fúze a akvizice, ČEZ

VLADIMÍR SCHMALZ
ředitel úseku fúze a akvizice

Další z týmu klíčových manažerů, kterého v roce 2004 do společnosti přivedl Martin Roman. Jako ředitel úseku fúze a akvizice rozhoduje o tom, které podniky a za jakou cenu se ČEZ pokusí koupit. Má pověst vlivného hráče v zákulisí energetiky i politiky. Týdeník Respekt loni informoval o jeho úzkých vazbách na místopředsedu ODS Alexandra Vondru. Loni v říjnu byl Schmalz zvolen na kandidátce ODS do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Martin Novák, ředitel divize finance, ČEZ

MARTIN NOVÁK
ředitel divize finance

V ČEZ působí od roku 2006, v lednu 2008 převzal funkci ředitele divize finance. Je též členem představenstva. Má hlavní slovo při sestavování finančních plánů a strategií energetické skupiny. Jak se uvádí na webu společnosti, Novákovi se během jeho působení podařilo snížit náklady v divizi finance a zrychlit reportování výsledků pro trh a média. Na rozdíl od svých sebevědomých kolegů Novák působí jako skromný a plachý člověk.

Lidové noviny

OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu
OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu

Podle lékařky Markéty Kellner, která zkoumá lidský mozek, jsou těhotenství a první okamžiky po porodu zásadními v jeho fungování do budoucna. Co ovlivňují a jak?

Najdete na Lidovky.cz