Sobota 23. ledna 2021svátek má Zdeněk 4 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Kdo vyrobí vánoční dárky? Čínské továrny nemají dost lidí

Čínská továrna - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čínská továrna - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PEKING Po vypuknutí hospodářské krize přišly loni čínské továrny z ničeho nic o odbyt na západě a začaly propouštět. Mnoho dělníků si sbalilo své osobní věci a odjelo zpět na venkov.

Po měsících strávených doma se jim teď nechce znovu sedat na vlak a vyrážet do průmyslových center, kde chybí pracovní síla na uspokojení oživující se poptávky v zahraničí. Čínské podniky se tak teď o volné pracovníky perou.

Ke konci loňského roku přišlo o práci asi dvacet milionů ze 150 milionů Číňanů dojíždějících za prací do velkých průmyslových oblastí. Z nich si však už čtrnáct milionů lidí našlo novou práci v jiných oblastech, než jsou velká průmyslová centra. Vyplývá to z čísel, která v červnu zveřejnil Národní statistický úřad Čínské lidové republiky.

Zpráva sice neuvádí detaily, ale informuje o tom, že 66,7 procenta propuštěných dělníků si našlo práci v oblastech na východním pobřeží země a 32,9 procent pracuje ve střední a v západní Číně.

Práce ve vnitrozemí je lákavější
"Když byla Čína chudá, byl náš region velice atraktivní. Mzdy a další výhody byly několikanásobně vyšší než ve vnitrozemí. Hospodářský rozvoj však rozdíly začal smazávat, takže sem přichází stále méně lidí," tvrdí Liou Chung, který má na starosti pracovní trh ve městě Longgang v provincii Šen-čen.

V deltě Perlové řeky na jihu země, kde se nedaleko Hongkongu nacházejí velká průmyslová centra včetně Šen-čenu, teď chybějí stovky tisíc pracovníků. Agentura Reuters v uplynulých týdnech mapovala situaci ve třech městech v této oblasti a její reportéři zjistili, že díky objednávkám pro vánoční trh získaly čínské továrny po delší době větší množství zakázek.

"Vidíme velkou poptávku po pracovní síle," říká Čang Ming-ming z pracovního centra Chtone ve městě Čchang-an. Nad hlavním vchodem centra přitom visí velký plakát, který nabízí čtyři stovky pracovních míst v továrně na výrobu elektroniky.

Ještě před několika měsíci se přitom podobné fabriky pracovníků zbavovaly po tisícovkách. Teď však musejí vyrobit iPhony, panenky Barbie, plazmové televize a značkový textil pod vánoční stromečky v západních zemích. V oblasti Perlové řeky se přitom vyrobí třetina zboží, které putuje z Číny do zahraničí. Proto se jí také říká "světová továrna".

"Z každých deseti lidí, které potřebujeme, se nám podaří najít dva nebo tři," říká manažer Chuang Č’-lien z továrny Vmart electronics, která vyváží kalkulačky, hodinky a DVD přehrávače do rozvojových zemí, jako jsou Rumunsko nebo Pákistán.

Nalepený na okénko náborového centra v Longgangu si Chuang Č’-lien stěžuje, že se mu za poslední tři dny podařilo najmout jen šest lidí. "Chodíme sem každý den, ale není nic na výběr," říká.

Ve vnitrozemí je teď více práce, která je navíc i lépe placená díky vládnímu stimulačnímu balíčku v objemu čtyř bilionů juanů (přes deset bilionů korun). Z něj se platí rozvoj infrastruktury v centrálních oblastech, aby nebyl pracovní trh tak závislý na produkci exportních center na pobřeží.

Nedostatek pracovníků teď není jen v oblasti Perlové řeky, ale i na východě v deltě řeky Jang-c’-ťiang. Podle zpráv z čínských státních médií tam chybí asi čtvrt milionu dělníků.

"V uplynulých dvou měsících přišly objednávky na miliony kusů našich výrobků. Přitom za poslední dva roky si u nás nikdo neobjednal nic," stěžuje si Bruce Rockowitz, který šéfuje společnosti Li & Fu, jež dodává zboží do obchodních domů, jako je například americký Walmart.

Poptávka po pracovní síle zvyšuje tlak na růst mezd, což dále sníží už tak nízké marže výrobců. "Platy před časem klesly, ale teď už zase rostou," potvrdil Rockowitz trend v rozhovoru pro agenturu Reuters.

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...

Nechce se vám dnes vařit? Hotové polévky SALVEST Prestó jsou ideální alternativou
Nechce se vám dnes vařit? Hotové polévky SALVEST Prestó jsou ideální alternativou

S kolegyněmi v redakci jsme měly možnost vyzkoušet polévky Prestó, které jsou opravdu rychlé na přípravu a usnadní vám přemýšlení nad tím, co...