7. listopadu 2013 16:01 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Kdo zaplatí dostavbu metra? Dopravní podnik přišel o miliardy z dotací

Generální ředitel Dopravního podniku hl. m. Prahy Jaroslav Ďuriš vystoupil 7. listopadu na briefingu k čerpání dotací na dostavbu metra A | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Generální ředitel Dopravního podniku hl. m. Prahy Jaroslav Ďuriš vystoupil 7. listopadu na briefingu k čerpání dotací na dostavbu metra A | foto: ČTK

PRAHA Pražský dopravní podnik získal evropskou dotaci 7,4 miliardy korun na dostavbu metra A. O další část dotace ve výši 3,9 miliardy korun kvůli údajnému porušení zákona o veřejných zakázkách ale přijde. Na konci září o tom rozhodlo ministerstvo dopravy.

O zkrácení dotace ministerstvo dopravy rozhodlo kvůli výsledkům kontroly, podle které podnik pochybil ve dvou zadávacích řízeních. Podmínky prý byly diskriminační. V jednom případě údajně chybně stanovil příliš vysoký obrat firem, které měly možnost o zakázku na dostavbu metra usilovat.

6 km za 22 miliard

Náklady na prodloužení trasy metra A do Motola, které má být dokončeno v příštím roce, se odhadují na 22,5 miliardy. Praha chce na stavbu z úvěru Evropské investiční banky (EIB) vyčerpat 11 miliard korun.

Zkrácení dotace by mohlo ohrozit čerpání peněz z EIB. Nově budovaný úsek metra A je dlouhý asi šest kilometrů a na trase jsou čtyři stanice - Bořislavka, Nádraží Veleslavín, Petřiny a Nemocnice Motol.

V druhém případě chtěl, aby firma, která vyhraje tendr, měla česky hovořící zaměstnance.

Obě zakázky se uskutečnily za éry exředitele DPP Martina Dvořáka.

Nynější ředitel podniku Jaroslav Ďuriš k tomu, že s výtkami nesouhlasí.

"Ministerstvo dopravy vyčítá dopravnímu podniku diskriminační kritéria, ale z mého pohledu byla tato kritéria přiměřená, tehdejší znění zákona neporušovala," tvrdí.

Kvůli hrozícímu krácení dotace podnik před časem podal námitku, ministerstvo o ní zatím nerozhodlo. "Námitku ministerstvo vyřizuje," uvedl Neřold. Ať už prý ale rozhodne jakkoli, na výši poskytnuté dotace to vliv mít nebude.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle radního Jiřího Pařízka (TOP 09) Praha požádala o to, aby mohla zkrácenou dotaci čerpat na jiné dopravní projekty. O evropské peníze tak prý fakticky nepřijde.

Lidovky.cz, ČTK