Pondělí 26. října 2020svátek má Erik 12 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Kdo zaplatí dostavbu metra? Dopravní podnik přišel o miliardy z dotací

Generální ředitel Dopravního podniku hl. m. Prahy Jaroslav Ďuriš vystoupil 7. listopadu na briefingu k čerpání dotací na dostavbu metra A | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Generální ředitel Dopravního podniku hl. m. Prahy Jaroslav Ďuriš vystoupil 7. listopadu na briefingu k čerpání dotací na dostavbu metra A | foto: ČTK

PRAHA Pražský dopravní podnik získal evropskou dotaci 7,4 miliardy korun na dostavbu metra A. O další část dotace ve výši 3,9 miliardy korun kvůli údajnému porušení zákona o veřejných zakázkách ale přijde. Na konci září o tom rozhodlo ministerstvo dopravy.

O zkrácení dotace ministerstvo dopravy rozhodlo kvůli výsledkům kontroly, podle které podnik pochybil ve dvou zadávacích řízeních. Podmínky prý byly diskriminační. V jednom případě údajně chybně stanovil příliš vysoký obrat firem, které měly možnost o zakázku na dostavbu metra usilovat.

6 km za 22 miliard

Náklady na prodloužení trasy metra A do Motola, které má být dokončeno v příštím roce, se odhadují na 22,5 miliardy. Praha chce na stavbu z úvěru Evropské investiční banky (EIB) vyčerpat 11 miliard korun.

Zkrácení dotace by mohlo ohrozit čerpání peněz z EIB. Nově budovaný úsek metra A je dlouhý asi šest kilometrů a na trase jsou čtyři stanice - Bořislavka, Nádraží Veleslavín, Petřiny a Nemocnice Motol.

V druhém případě chtěl, aby firma, která vyhraje tendr, měla česky hovořící zaměstnance.

Obě zakázky se uskutečnily za éry exředitele DPP Martina Dvořáka.

Nynější ředitel podniku Jaroslav Ďuriš k tomu, že s výtkami nesouhlasí.

"Ministerstvo dopravy vyčítá dopravnímu podniku diskriminační kritéria, ale z mého pohledu byla tato kritéria přiměřená, tehdejší znění zákona neporušovala," tvrdí.

Kvůli hrozícímu krácení dotace podnik před časem podal námitku, ministerstvo o ní zatím nerozhodlo. "Námitku ministerstvo vyřizuje," uvedl Neřold. Ať už prý ale rozhodne jakkoli, na výši poskytnuté dotace to vliv mít nebude.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle radního Jiřího Pařízka (TOP 09) Praha požádala o to, aby mohla zkrácenou dotaci čerpat na jiné dopravní projekty. O evropské peníze tak prý fakticky nepřijde.

,

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!