Čtvrtek 9. dubna 2020svátek má Dušan 21 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Kdo získá zakázku snů? Velkosklad Amazonu v Česku zaměstná tisíce lidí

Balík od Amazonu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Balík od Amazonu. | foto: Reuters

PRAHA Mezi tuzemskými developery se rozhořel boj o lukrativní zakázku na vybudování obřího logistického centra pro největší internetový obchod na světě Amazon. Ten podle zdrojů serveru Lidovky.cz plánuje v Česku investovat zhruba miliardu korun na vybudování distribučního centra pro střední a východní Evropu, které by mělo zaměstnat až tři tisíce lidí.

O vstupu světového lídra internetového prodeje do Česka se mluví už více než rok. Konkrétní plány jsou však dosud zahaleny tajemstvím, protože Amazon své kroky ve střední Evropě zatím odmítá oficiálně komentovat.

Nyní ale podoba jeho aktivit v Česku nabírá konkrétnější obrysy. Podle informovaných zdrojů serveru Lidovky.cz hodlá Amazon vybudovat obří distribuční centrum o rozloze 100 tisíc metrů čtverečních za zhruba jednu miliardu korun. Zaměstnat by mělo až tři tisíce lidí.

Nábor studentů

Server Lupa.cz nedávno informoval o náborech studentů českých vysokých škol, které Amazon plánuje vyškolit ve svém tréninkovém centru ve Spojených státech.

Na základě pohovorů v Brně, Českých Budějovicích a Praze bude vybráno zhruba 20 lidí, kteří absolvují osmitýdenní pobyt v logistickém centru ve státě Kentucky, které obsluhuje východní pobřeží USA.

Velkosklad by přitom neměl obsloužit pouze Německo, o kterém se dříve spekulovalo, ale sloužit by mělo pro aktivity Amazonu v celé střední a východní Evropě – tedy i pro případné české zákazníky.

Kapacitou by se logistické centrum vyrovnalo dosud největšímu evropskému areálu Amazonu v německém Bad Hersfeldu, kde kontinentální zastoupení americké společnosti sídlí.

Ve Francii a Německu zaměstnává Amazon celkem více než 10 tisíc lidí plus další brigádníky před Vánocemi. Z východní Evropy působí Amazon na Slovensku, kde firma provozuje podporu prodeje a v Rumunsku, kde se nachází vývojové centrum.

V Německu se Amazon potýkal s obvinění ze zneužívání státních dotací na zvýšení zaměstnanosti, čelil kritice kvůli zacházení se sezónními pracovníky ze Španělska a Polska a zažil také několik stávek požadujících vyšší mzdy.

Ve hře je Ruzyně

Kde přesně bude české distribuční centrum stát, zatím jisté není. Amazon si vybírá mezi dvěma lokalitami, přičemž jednou z nich je průmyslová oblast poblíž pražského letiště na Ruzyni. Vzhledem k vysokému počtu zaměstnanců je zřejmé, že sklad bude v blízkosti velkého města. Vzhledem k poloze se může začít stavět i u Plzně.

Také provozovatel skladu zatím není pevně určen, ačkoliv je pravděpodobné, že Amazon bude spolupracovat se společností Menlo Worldwide Logistic, která provouje ostatní evropská logistická centra. Rozhodnout by se mělo brzy, protože Amazon plánuje spustit provoz už příští rok.

Největší on-line obchod

Amazon je největším a zároveň i jedním z nejstarších internetových obchodů na světě. Jeff Bezos, který dosud stojí v čele firmy, ji založil ještě pod jménem Cadabra v roce 1994.

Amozon představil nové druhy čteček - na snímku je výkonný ředitel firmy Jeff Bezos

Amozon představil nové druhy čteček - na snímku je výkonný ředitel firmy Jeff Bezos

Koncern Amazon ovšem už dávno není jen internetovým knihkupectvím. V současnosti prodává zboží od muziky přes hračky až po módu. Pýchou společnosti je ale v posledních letech Kindle - čtečka elektronických knih, kterou vyvinul a stále vylepšuje.
-ČTK-

Premium

Nemilosrdná věznice Mírov. Hodina světla denně zlomí i ty největší bosse

Centrální bankéř Aleš Michl | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslední kamenný schod je sešlapaný, obroušený do lesku a jako by se prohýbal pod tíhou všudypřítomného zla. Denně na...

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Centrální bankéř Aleš Michl | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Centrální bankéř Aleš Michl | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...

OVĚŘENO: Jak nám chutnaly toustís od Penamu?
OVĚŘENO: Jak nám chutnaly toustís od Penamu?

Dvacet testerek z řad čtenářek eMimina mělo možnost ochutnat jedinečné toustís od Penamu. Jak jim chutnaly, co si z nich připravily a jak je celkově zhodnotily?