Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 3 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Kdysi nosný obuvnický průmysl nyní ve Zlínském kraji skomírá

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: IKEA

ZLÍN Situace firem, které se zabývají výrobou textilu či obuvi, se ve Zlínském kraji v během posledního roku zhoršila. Část podniků měla potíže už před začátkem finanční krize a recese jejich situaci ještě více zkomplikovala. Někteří výrobci na ni reagovali jen snížením nákladů, jiné situace donutila propouštět nebo výrobu úplně zastavit.

Do problémů se dostali jak tradiční výrobci obuvi, tak i známé textilní firmy. Na konci loňského roku ukončila provoz ve Starém Městě textilka Slezan Frýdek-Místek a ještě dříve na Uherskohradišťsku zavřel svůj místní závod i prostějovský Oděvní podnik (OP).

Naopak rožnovská textilní firma Loana, která loni v prosinci skončila v insolvenci a dokonce dočasně zastavila výrobu, by v krátké době měla mít nového vlastníka. Ostravský krajský soud povolil, že tradiční pletařskou firmu může převzít pražská společnost Puerto. Ta by podle smlouvy měla ve výrobě textilu pokračovat.

Podle insolvenčního správce Loany Libora Toboly měl v srpnu podnik zajištěné zakázky až do příštího roku a nové ani nepřijímal. "Pro některé zahraniční odběratele jsme se dokonce stali monopolním dodavatelem," řekl před časem Tobola. Kvůli novým objednávkám také podnik v létě několik lidí nově přijal.

Na úřadech práce naopak skončili zaměstnanci obuvnických firem známých jmen. Přes 100 lidí propustila kvůli krizi ze svého výrobního závodu v Dolním Němčí firma Baťa. Novesta, výrobce bezpečnostní a pracovní obuvi, pak ukončila výrobu úplně.

Krizi pocítila i společnost Moleda, která vyrábí boty značky Prestige. "V prvních dvou měsících roku prodeje značně poklesly, zhruba na polovinu běžných měsíců, ale duben byl nejlepším v celé historii firmy," popsal její ředitel Jaroslav Navrátil.

Důvodem podle něj byl hlavně zájem firem, které boty objednávají z velkoskladů. Její výrobky jsou certifikované i jako pracovní obuv.

"Přičítáme to tomu, že začátkem roku velkoobchody omezily kvůli krizi nákupy, ale již v březnu a dubnu měly poptávky od firem a objednávaly," vysvětlil ředitel.

V dalších měsících podle něj byl prodej průměrný. Rostl ale maloobchodní prodej. Souvisí to podle Navrátila zřejmě s tím, že lidé v době krize přešli od dražších bot k cenově dostupnější obuvi.

Tradice obuvnické výroby z dob Baťovských závodů a sláva Zlína jakožto vyhlášeného města obuvi ale už stejně prakticky pominula. Obuvní podnik Svit, který dokázal v dobách svého největšího rozmachu ročně vyrobit až 65 milionů párů obuvi, se nevzpamatoval z vážných ekonomických problémů z 90. let. Další výrobci na něj dokázali navázat jen částečně.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Po plynových maskách se v řadě eshopů jen zaprášilo - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Po plynových maskách se v řadě eshopů jen zaprášilo - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Po plynových maskách se v řadě eshopů jen zaprášilo - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

TEST: Jaká je kosmetika od Nivea Baby?
TEST: Jaká je kosmetika od Nivea Baby?

Dvacet maminek mělo možnost vyzkoušet šetrnou kosmetiku od Nivea Baby, která je určena těm nejmenším do 3 let. Jak dětem vyhovoval micelární gel a krém proti opruzeninám? A sáhly by maminky po této kosmetice znovu?