Úterý 10. prosince 2019svátek má Julie 4 °C polojasno Předplatné LN
23. září 2018 12:05 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Když budete cvičit, dostanete slevu. Americká pojišťovna chce měřit pohyb svých svěřenců fitness náramky

Náramek Fitbit (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Náramek Fitbit (ilustrační foto). | foto: MorePix/ Wikimedia

PRAHA Jedna z největších pojišťoven v Severní Americe John Hancock začne nabízet ke všem pojistným smlouvám fitness náramky, které měří každodenní pohybovou aktivitu. Po dosažení určitého cíle pohybové aktivity pak mohou zákazníci získat odměnu v podobě slev. Kritici označili takový krok jako „strašidelný“ a „antiutopický“.

Myšlenku interaktivních zdravotních a životních pojistných smluv zpopularizovala už dříve značka Vitality, mezinárodní partner Johna Hancocka. Svým pojištěncům nabízela například zlevněné hodiny Apple, pokud budou propojené s jejich pojistnou smlouvou. John Hancock představil svoji první interaktivní pojistnou smlouvu v roce 2015, nyní chce systém rozšířit na všechny pojistné smlouvy.

Advokáti, kteří se zabývají ochranou osobních údajů, ale varovali, že pojišťovna by mohla potrestat ty, kteří nedosáhnou vymezených cílů. „Samozřejmě americký antiutopický stát zkombinuje pojištění s odtučňovací kůrou. Vítejte v pekle,“ řekl Matt Stoller, člen Open Market Institutu, nevládní organizace, která se snaží upozorňovat na nebezpečí politického a ekonomického monopolu v USA.

Pojišťovna na výrok reagovala tím, že systém je přísně regulovaný a každá změna v sazebníku musí být odůvodněna. John Hancock navíc sdělil svým zákazníkům, že se nemusí zapojit, aby byli pojištění, jen nebudou moci čerpat slevy.

John Hancock je americká pojišťovna, která vznikla už v roce 1862 a v různě pozměněných podobách funguje dodnes. Data zjištěná firmou Vitality uvádějí, že jejich pojištěnci žijí v průměru o 13 až 21 let déle než zbytek pojištěnců.

, Lidovky.cz
Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Hořký čaj? Nesmysl! Pediatr v knize vyvrací mýty o domácím léčení dětí

Dětský lékař z Hradce Králové Ladislav Hanousek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hradecký dětský lékař Ladislav Hanousek vydal knihu Maminko, není mi dobře, která má rodičům pomoci s léčbou i výchovou...