10. prosince 2010 14:24 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Když se krade jmelí, padají stromy. Kontroly už vyrazily do lesů

Tajemné jmelí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tajemné jmelí |

HEŘMANŮV MĚSTEC Lesníci v předvánočním období víc vyrážejí do revírů. Kontroly navyšují nejen kvůli krádežím stromků, ale také jmelí. Zloději poškozují stromy a ve vysokých výškách riskují život.

Před čtyřmi lety při nelegálním česání jmelí spadl na Chrudimsku z 20 metrů mladý muž a na místě zemřel. Řekl to mluvčí Lesů ČR Zbyněk Boublík. Pokud lesníci zloděje přistihnou, hrozí mu ve správním řízení pokuta až 5000 korun.

Jmelí je parazit

Jmelí je parazitující rostlina. Roste na borovicích, jedlích, akátech nebo topolech. Kulovité trsy mají po obvodu až jeden metr. Jmelí rozšiřují pomocí trusu ptáci, kteří se živí jeho bobulemi.

Semena poté vyklíčí a kořeny vrostou pod kůru. Jmelí se hojně využívá v léčitelství, lidé v minulosti věřili, že přináší štěstí. Tradice se dochovala dodnes.

"Trhání jmelí coby symbolu Vánoc je přitom zákonem o lesích zakázané, povolit ho může pouze majitel nebo správce lesa," řekl mluvčí.

O povolení Lesy ČR žádá jen velmi málo zájemců a jen málokdy jim vlastník lesa vyhoví. Jmelí roste hodně vysoko a je velmi obtížné se k němu dostat.

Zloději nenávratně poškozují stromy

Zloději šplhají do korun stromů bez pořádného vybavení i znalostí.

Jmelí nebo pámelník. Diskutujte pod článkem.

Používají přitom stupačky s kovovými hroty, které stromy nenávratně poškozují. Někdy neváhají i strom pokácet.

"Narušují kůru a tím stromům způsobují rány. Stromy jsou potom náchylnější k nákazám dřevokaznými houbami, což může postupně vést až k odumírání stromů," řekl Boublík.

ČTK, Lidovky.cz