Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
21. února 2017 14:10 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

‚Když umře důchodce, má obchod o tisíc korun nižší tržbu‘. Co bude s jednotami?

Vesnický obchod v Seči na Plzeňsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vesnický obchod v Seči na Plzeňsku. | foto: ZKD

SUŠICE Západočeské konzumní družstvo Sušice (ZKD), největší síť vesnických prodejen v Plzeňském kraji, zatím i přes vylidňování venkova nezavírá ztrátové prodejny. Obchody v odlehlých vsích, zejména na Šumavě a v Českém lese, považuje za službu svým členům.

Loňské tržby stagnovaly na 900 milionech korun, letos mají růst o dvě procenta. ZKD, které uzavřelo za pět let jen osm prodejen s tržbami od 150 do 200 tisíc korun měsíčně, má 111 prodejen na Klatovsku, Domažlicku a Sokolovsku, z toho 50 na malých vesnicích. Devět z nich je ohrožených.

„Jako družstvo máme na vesnicích svoje členy. Chceme jim pomoci, a tak je držíme,“ uvedl předseda Roman Bruzl. Menší obraty dotuje z prodejen ve městech. Růst minimální mzdy na 11 500 korun zvýší letošní mzdové náklady ZKD o deset milionů korun.

ŘETĚZCE, VIETNAMCI A ZRUŠENÉ OBCHODY

  • Podle Asociace českého tradičního obchodu je v Česku přes 15 200 prodejen s potravinami.
  • Z toho patří 1400 řetězcům, přes 6600 je obchodů s plochou do 50 metrů čtverečních. Každá třetí patří Vietnamcům, kteří už podle ZKD přibývají minimálně a do malých míst nejdou.
  • Za posledních 20 let skončilo 6000 malých prodejen, ročně se uzavře dalších téměř 300.

„Rozhodne letošní rok. Když nezajistíme mimořádné výnosy nebo nezvýšíme tržby, tak je možné, že koncem roku nebo příští rok pár prodejen nabídneme někomu do pronájmu nebo uzavřeme. Nejdříve budeme vždy jednat s obecním úřadem,“ řekl Bruzl.

Na Šumavě ZKD hodně pociťuje vymírání vesnic, a když tam zemře důchodce, má obchod o tisíc korun nižší tržbu. Vesnice se vylidňují a převažují rekreační chalupy nad trvalým bydlením.

Loni mělo ZKD, které ještě v roce 2015 hospodařilo vyrovnaně, ztrátu 1,2 milionu korun. „Na ní se hodně podepsalo, že jsme byli nuceni už od pololetí zvyšovat mzdy,“ řekl Bruzl. Letos očekává ztrátu sedm milionů korun.

Starostové nechtějí přijít o prodejnu, školu a hospodu. Chápou je jako služby, podle nichž se obyvatelé rozhodují, zda v obci zůstanou. „Mluví se o tom, že by se krámy v nejmenších obcích měly podporovat, ale nikdo neví jak,“ řekl Bruzl. Ministerstvo zemědělství má podle časopisu Týden předložit vládě materiál o podpoře prodejen do konce března.

Od vesnic ZKD žádnou dotaci nedostala, ale pokud vlastní objekt, tak sníží nájmy a pomáhají shánět zaměstnance. „Dotace existují. Pardubický kraj pět let dává miliony korun na podporu malých prodejen. A jedná o tom Vysočina,“ řekl předseda družstva.

Družstvo navíc pociťuje velký nedostatek pracovníků, ročně má fluktuaci asi 90 lidí. V maloobchodě ZKD jich pracuje necelých 400. Jejich průměrná hrubá mzda byla koncem roku 17 226 korun, meziročně o deset procent vyšší a letos se opět zvedne. Zhruba 65 lidem platí dojíždění autem do práce.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!