Sobota 27. února 2021svátek má Alexandr 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

‚Když umře důchodce, má obchod o tisíc korun nižší tržbu‘. Co bude s jednotami?

Vesnický obchod v Seči na Plzeňsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vesnický obchod v Seči na Plzeňsku. | foto: ZKD

SUŠICE Západočeské konzumní družstvo Sušice (ZKD), největší síť vesnických prodejen v Plzeňském kraji, zatím i přes vylidňování venkova nezavírá ztrátové prodejny. Obchody v odlehlých vsích, zejména na Šumavě a v Českém lese, považuje za službu svým členům.

Loňské tržby stagnovaly na 900 milionech korun, letos mají růst o dvě procenta. ZKD, které uzavřelo za pět let jen osm prodejen s tržbami od 150 do 200 tisíc korun měsíčně, má 111 prodejen na Klatovsku, Domažlicku a Sokolovsku, z toho 50 na malých vesnicích. Devět z nich je ohrožených.

„Jako družstvo máme na vesnicích svoje členy. Chceme jim pomoci, a tak je držíme,“ uvedl předseda Roman Bruzl. Menší obraty dotuje z prodejen ve městech. Růst minimální mzdy na 11 500 korun zvýší letošní mzdové náklady ZKD o deset milionů korun.

ŘETĚZCE, VIETNAMCI A ZRUŠENÉ OBCHODY

  • Podle Asociace českého tradičního obchodu je v Česku přes 15 200 prodejen s potravinami.
  • Z toho patří 1400 řetězcům, přes 6600 je obchodů s plochou do 50 metrů čtverečních. Každá třetí patří Vietnamcům, kteří už podle ZKD přibývají minimálně a do malých míst nejdou.
  • Za posledních 20 let skončilo 6000 malých prodejen, ročně se uzavře dalších téměř 300.

„Rozhodne letošní rok. Když nezajistíme mimořádné výnosy nebo nezvýšíme tržby, tak je možné, že koncem roku nebo příští rok pár prodejen nabídneme někomu do pronájmu nebo uzavřeme. Nejdříve budeme vždy jednat s obecním úřadem,“ řekl Bruzl.

Na Šumavě ZKD hodně pociťuje vymírání vesnic, a když tam zemře důchodce, má obchod o tisíc korun nižší tržbu. Vesnice se vylidňují a převažují rekreační chalupy nad trvalým bydlením.

Loni mělo ZKD, které ještě v roce 2015 hospodařilo vyrovnaně, ztrátu 1,2 milionu korun. „Na ní se hodně podepsalo, že jsme byli nuceni už od pololetí zvyšovat mzdy,“ řekl Bruzl. Letos očekává ztrátu sedm milionů korun.

Starostové nechtějí přijít o prodejnu, školu a hospodu. Chápou je jako služby, podle nichž se obyvatelé rozhodují, zda v obci zůstanou. „Mluví se o tom, že by se krámy v nejmenších obcích měly podporovat, ale nikdo neví jak,“ řekl Bruzl. Ministerstvo zemědělství má podle časopisu Týden předložit vládě materiál o podpoře prodejen do konce března.

Od vesnic ZKD žádnou dotaci nedostala, ale pokud vlastní objekt, tak sníží nájmy a pomáhají shánět zaměstnance. „Dotace existují. Pardubický kraj pět let dává miliony korun na podporu malých prodejen. A jedná o tom Vysočina,“ řekl předseda družstva.

Družstvo navíc pociťuje velký nedostatek pracovníků, ročně má fluktuaci asi 90 lidí. V maloobchodě ZKD jich pracuje necelých 400. Jejich průměrná hrubá mzda byla koncem roku 17 226 korun, meziročně o deset procent vyšší a letos se opět zvedne. Zhruba 65 lidem platí dojíždění autem do práce.

Veganství a vegetariánství je na vzestupu a je to dobře, říká lékař Jan Gojda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lékaři bývají obvykle k dietám všeho druhů skeptičtí. Nejinak tomu bylo v případě vegetariánství a veganství. Výhradně...

Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!