19. února 2013 14:25, aktualizováno  16:10 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Když zrušíme anonymní akcie, přijde ODS o další voliče, varuje Šťastný

Šéf pražské ODS Boris Šťastný po jednání o vypovězení koalice | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf pražské ODS Boris Šťastný po jednání o vypovězení koalice | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Občanští demokraté se sami postupně připravují o tradiční voliče. Myslí si to poslanec Boris Šťastný, který straně vyčítá odklon od kořenů. Na úterním jednání poslaneckého klubu podle něj vedení obhajovalo rušení anonymních akcií jako krok, který je pro ODS mediálně výhodnější.

Lidovky.cz: Přesvědčilo vás jednání poslaneckého klubu ODS, abyste podpořil normu na zrušení anonymních akcií a ne mírnější návrh poslance Pavla Suchánka?
Na mém postoji k takzvaným anonymním akciím se nic nemění. Občanští demokraté od svého vzniku před více než 20 lety vždy trvali na tom, že soukromé vlastnictví je nedotknutelné. Je to jeden ze základních artikulů naší politiky. A akcie je samozřejmě soukromým majetkem.

Lidovky.cz: A současná pozice ODS?
V tomto ohledu postoj řady občanských demokratů a zejména vedení strany, kdy bychom měli nutit ke změně majetkové struktury společnosti, i když neusilují o jedinou korunu z veřejných peněz, pokládám za postoj proti idejím ODS. Tyto firmy budou muset svolávat valné hromady, platit peníze za notáře, advokáty, úschovu akcií.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidovky.cz: Jak probíhalo jednání klubu? Šéf rozpočtového výboru Suchánek prozradil, že diskuse o návrhu byla velmi živá a trvala zhruba 45 minut…
Byla to diskuse, která zabrala většinu jednání našeho klubu. Zaznívala řada názorů, které jsou blízké postoji, který říkám já. Faktem je, že zaznívaly názory opačné, které hovořily o tom, že pro ODS bude mediálně zajímavé opustit své pozice a hájení svých dlouhodobých zásad. A že se nám to může více mediálně vyplatit. Říkám ano, krátkodobě se nám to mediálně vyplatit může. Ale vzhledem k našim voličům se nám to z dlouhodobého hlediska vyplatit opravdu nemůže. Budou to další desetitisíce lidí, které už nebudou mít žádný důvod věřit ODS, že je své základní principy schopná vůbec hájit.

Vedení ODS regulaci anonymních akcií podporuje

  • Vedení ODS podporuje vládní návrh na regulaci anonymních akcií.
  • Spornou úpravu šéfa rozpočtového výboru Pavla Suchánka (ODS) sice nedoporučilo, vládní verzi ale nejspíš odsouhlasí, potvrdil to předseda poslaneckého klubu Marek Benda.
  • Pro návrh budou hlasovat i opoziční sociální demokraté, kteří ale chtějí předlohu ještě zpřísnit v Senátu. Měli by se pro ni vyslovit také zákonodárci LIDEM.

Lidovky.cz: Jaké bylo rozložení sil v klubu?
Dospěli jsme k názoru, že bude volné hlasování k pozměňovacímu návrhu, který předložil poslanec Suchánek. Tento návrh ale není možné spojovat s ním osobně, je to principielní návrh řady z nás. Uvidíme, kolik z nás pro něj bude hlasovat. Odhaduji to nejméně na 20 lidí. Samozřejmě každý, kdo takový hlas dá, se ukáže jako autentickým politikem ODS, který ctí principy, na kterých ODS stavěla. Mrzí mne, že názor klubu nebude jednomyslný.

Vy jste měl varovat před tím, že toto je konec ODS. Opravdu?
Tato věc sama o sobě koncem ODS není. Ale každý jednotlivý střípek do skládačky opouštění ideových principů dál a dál odhání naše voliče. Podobné to bylo u zvýšení daní. Nedávno jsme odhlasovali evropský nesmysl, který zavádí povinné energetické štítky na budovy. I toto levicové zvěrstvo bude stát lidi další peníze a nesmyslné papírování.

Zůstaňme u anonymních akcií. Mluvil jste o tom, že na klubu zazněl názor, že podpořit jejich zrušení bude pro ODS mediálně výhodnější. Kdo s tím přišel?
Mám pocit, že to je ze strany vedení občanských demokratů. Jeho zástupci si myslí, že 2,46 procenta jako zisk v posledních volbách populistickými obraty zachrání. A že nám to přinese další hlasy. Hluboce o tom pochybuji. Postupně se takto zbavujeme jedné voličské skupiny za druhou.

Říkal to například předseda ODS Petr Nečas nebo šéf poslanců Marek Benda?
To dál nechci komentovat. Je potřeba zeptat se každého z nich jednotlivě.