26. října 2013 13:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Kečupová revoluce. McDonald's ukončí spolupráci s Heinzem

Miliardář Buffett koupí výrobce potravin Heinz za 28 miliard USD  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miliardář Buffett koupí výrobce potravin Heinz za 28 miliard USD | foto: ČTK

WASHINGTON Největší řetězec restaurací s rychlým občerstvením hledá jiný kečup na své hranolky. Společnost McDonald's Corporation podle agentury Reuters oznámila, že po 40 letech plánuje ukončit spolupráci s výrobcem kečupů Heinz. Důvodem je změna ve vedení potravinářské společnosti.

Té nyní šéfuje Bernardo Hees, bývalý generální ředitel konkurenčního řetězce Burger King Worldwide.

"V důsledku nedávných změn ve vedení společnosti Heinz jsme se rozhodli v průběhu času přesunout náš byznys na jiné dodavatele," sdělil podle Reuters McDonald's v prohlášení. Společnost Heinz prý kontaktoval a chystá se s ní spolupracovat na zajištění "hladkého" přechodu. Reuters poznamenal, že změna bude patrnější v zámoří než ve Spojených státech. Kečupy Heinz totiž McDonald's nabízí na dvou domácích trzích v Pittsburghu a v Minneapolis, uvedl jistý pittsburghský deník.

Heinz v červnu za 28 miliard dolarů (zhruba 520 miliard korun) koupila skupina Berkshire Hathaway proslulého amerického investora a miliardáře Warrena Buffetta a investiční fond napojený na společnost 3G Capital Management.

Podle amerických médií šlo tehdy o dosud největší akvizici v potravinářském průmyslu. Hees byl bezprostředně poté jmenován generálním ředitelem.

Heinz je předním světovým výrobcem kečupů a dalších potravin a pochutin. Společnost vyrábí tisíce potravinářských produktů v továrnách na šesti kontinentech a prodává je ve více než 200 zemích světa. Společnost se podle Reuters k rozhodnutí McDonald's zatím nevyjádřila.

Lidovky.cz, ČTK