15. března 2011 18:31 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Kejval: Je to šokující. Hušák se odmítl s akcionáři bavit

Jiří Kejval, místopředseda ČOV | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Kejval, místopředseda ČOV | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Generální ředitel Aleš Hušák přečkal hlasování valné hromady Sazky o jeho setrvání ve vedoucí funkci. Opět jej podržel Český svaz tělesné výchovy. "Generální ředitel Aleš Hušák odmítl zodpovědět akcionářům dotazy na současný stav v Sazce. To je opravdu šokující," říká místopředseda ČOV Jiří Kejval.

Po jednání skončil ředitel Hušák v nemocnici (což v době rozhovoru ještě nebylo známé).

Čtěte více

Kdo hlasoval pro odvolání Aleše Hušáka a změnu stanov?
Český svaz tělesné výchovy se už dříve vyjádřil, že nemá mandát pro hlasování o změně stanov. A Aleše Hušáka prý nechtěli odvolávat proto, že by to měl udělat až následně nový akcionář. Pro změnu stanov, která by umožnila podíl i nesportovním subjektům, bylo šest akcionářů – Český olympijský výbor, Sdružení sportovních svazů, Orel, Sokol, Střelecký svaz a Autoklub. Pro změnu ve vedení společnosti bylo pět akcionářů. Tedy ta samá skupina vyjma střelců.

Jaký bude váš další postup? Před valnou hromadou jste říkali, že pokud vám nenabídne majoritní akcionář ČSTV jiné řešení, budete zvažovat soudní cestu proti jeho zástupcům na valné hromadě.
Věděli jsme, že s námi nebude majoritní akcionář hlasovat. Měli jsme ale připravenou celou řadu otázek, na které nám musí podle stanov i obchodního zákoníku představenstvo odpovědět. To se ale nestalo. Oni nám řekli, že nám neodpovědí, protože vnímají otázky jako šikanózní, a že nám na některé někdy odpoví možná písemně. To je pro nás samozřejmě nepřijatelné, protože se ve stanovách hovoří o tom, že tuto povinnost na valné hromadě mají. Proto jsme podali protest. Teď jednáme s právníky o dalších krocích.

Znamená to, že management porušuje stanovy?
Je to šokující. Byli jsme tam s naším právním zástupcem, který jasně formuloval na základě stanov a obchodního zákoníku, že na to představenstvo musí odpovědět. Přesto se to nestalo. Nakonec neodpověděli ani na otázku, jestli se společnost nachází v insolvenci nebo ne.

Aleš Hušák

Zvažujete trestně-právní žaloby na představenstvo společnosti?
To by asi teď situaci nevyřešilo. Navíc máme s kolegy dohodu, že nebudeme kriminalizovat lidi, kteří jsou aktivní ve sportu. Zástupci sportovních svazů v představenstvu a dozorčí radě nejsou původci ani hybatelé těchto rozhodnutí. Myslíme si, že hybatelem těch věcí je management v čele s Alešem Hušákem. Tady zvažujeme další kroky.

A trestně-právní kroky vůči managementu v čele s Alešem Hušákem?
Valná hromada skončila před několika minutami. Teď si sedneme s právníky a rozhodneme další postup.

Co říkáte na poslední kroky Sazky, která nejprve navrhla pozastavení své loterijní činnosti a následně sdělila, že bude vyplácet jen výhry do půl milionu korun?
Tomuhle kroku nerozumím. Koukám na to jako blázen. A ani dnes nám ho nikdo nevysvětlil. Dotazy byly prý šikanózní. Představenstvo udělalo krok, který je možná horší než insolvence.

K tématu:

Vypadá to, že všechny kroky vedou k tomu, aby Sazku získala Penta...
Ani si nejsem jistý, jestli o to má Penta zájem. Penta každopádně jedná ve střetu zájmu, protože si připravuje paralelně loterijní hru, kterou by měla podle mých informací spustit na jaře. Špatná pozice Sazky je proto pro ně samozřejmě výhodná. Bojím se, aby hra Penty nebyla vedena tímto způsobem.

Takže by pozastavená činnost Sazky byla dobrým startem pro novou loterii?
Bezpochyby to tak zvenčí může vypadat. Vyjma nátlaku na předběžného insolvenčního správce mi nedochází jiný důvod. Ale nemám téměř žádné informace.

Jak je to s tendrem na strategického partnera, který jste chtěli vypsat?
Dnes jsme rozeslali podklady všem třem zájemcům o Sazku (Penta a E-Invest, Karel Komárek a Radovan Vítek – pozn. red.). Jsou to podmínky osmi minoritních akcionářů bez ČSTV a teď budeme čekat na jejich návrhy.

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Najdete na Lidovky.cz