Úterý 31. března 2020svátek má Kvido 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Keller je mimo. Strašení koncem farmářských trhů odmítají Američané i Češi

Volební kampaň pro volby do Evropského parlamentu zahájila  ČSSD v Olomouci. Zleva místopředsedkyně Alena Gajdůšková, předseda a premiér Bohuslav Sobotka a lídr pro volby do EP Jan Keller. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Volební kampaň pro volby do Evropského parlamentu zahájila ČSSD v Olomouci. Zleva místopředsedkyně Alena Gajdůšková, předseda a premiér Bohuslav Sobotka a lídr pro volby do EP Jan Keller. | foto: ČTK

PRAHA Spojovat euro-americkou zónu volného obchodu s pořádáním farmářských trhů v Česku je nesmysl. Proti hrozbě, před kterou varuje lídr evropské kandidátky ČSSD Jan Keller, se ohradilo jak ministerstvo průmyslu vedené sociálním demokratem Janem Mládkem, tak ambasáda USA v Praze.

„Sjednání Transatlantické obchodní a investiční dohody EU-USA (TTIP) nebude mít absolutně žádný vliv na pořádání farmářských trhů v České republice,“ zní jednoznačná odpověď ministerstva průmyslu a obchodu na dotaz serveru Lidovky.cz. Resort vedený sociálním demokratem Mládkem tak vyvrací hrozbu, kterou před eurovolbami opakuje lídr stejné strany Jan Keller.

Na absurditu myšlenky na omezení farmářských trhů poukázal i zemědělský analytik Petr Havel, podle něhož se jedná o hloupost, kterou se chce Keller před volbami zviditelnit. Jednička ČSSD v blížících se volbách si však za svým tvrzením pevně stojí.

Anketa

Obáváte se, že by dohoda EU a USA ohrozila farmářské trhy v Česku?

Ano, americké korporace mají obrovský vliv. 634
Ne, je to jen strašení. 2895
Nevím, neumím to posoudit. 103

„Upozornil jsem na riziko, že zmíněná smlouva by mohla pod heslem rovné soutěže a rovných podmínek omezit lokální farmářské trhy ve prospěch velkých obchodních řetězců. Vycházel jsem z indicií, které naznačují, že programy, které v USA i Evropské unii upřednostňují prodej místních potravin, by mohly být považovány za netarifní bariéru transatlantického obchodu, a tudíž by byly smlouvou omezeny,“ napsal sociolog v obhajobě pro deník Právo.

Komentář Zbyňka Petráčka

Obavy o budoucnost farmářských trhů však zmírňuje i americká strana. „Spotřebitelé v Evropě i ve Spojených státech vyhledávají potraviny podle vlastních kritérií hodnot, užitku, kvality a rozmanitosti. Státní regulace hraje podle Spojených států důležitou roli a umožňuje našim občanům výběr mezi bezpečnými a výživnými potravinami, které uspokojí jejich osobní preference,“ uvedla pro server Lidovky.cz ambasáda USA v Praze.

Rušit trhy? Proč?

Farmářské trhy nejsou evropskou vymožeností a léta se pořádají i ve Spojených státech, kde jejich popularita a počet stále roste. „Evropská komise nemá absolutně žádný záměr ani mandát od členských států EU upravovat v dohodě TTIP podmínky maloobchodního prodeje zemědělských plodin. Stejně tak ani Spojené státy o něčem takovém vůbec neuvažují a ani o to v žádném případě neusilují,“ vysvětluje mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Tomáš Laskot.

ČTĚTE TAKÉ:

V rámci kapitol týkajících se zemědělství se podle něj vyjednává pouze o možnosti odstranění cel na zemědělské komodity a odstranění překážek u zdravotních pravidel.

„TTIP má výslovně zachovávat oběma stranám právo přijímat opatření k ochraně společnosti, životního prostředí, veřejného zdraví, bezpečnosti, stability finančního systému či zachování kulturní rozmanitosti. Jednotlivým stranám tedy nadále zůstane plné právo regulovat,“ dodává Laskot.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!