11. října 2009 19:47 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Kellner je zpět ve hře o ekozakázku za miliardy korun

Petr Kellner na snímku z roku 2007 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Kellner na snímku z roku 2007 | foto: ČTK

PRAHA Vítěz takzvané zakázky století, mnohamiliardového supertendru na odstranění starých ekologických zátěží, nebude zřejmě znám ještě delší dobu. Do běhu zakázky totiž zasáhl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

Ten v pátek rozhodl, že ministerstvo financí neoprávněně vyřadilo z tendru sdružení vedené společností PPF Advisory, do kterého patří i firmy AVE CZ, Dekonta a Eco soil Süd. PPF vlastní nejbohatší Čech Petr Kellner.
"Zadavatel je dle aktuálního rozhodnutí ÚOHS povinen zrušit rozhodnutí o vyloučení uvedeného uchazeče ze zadávacího řízení," píše se v prohlášení antimonopolního úřadu, kterým vrátil PPF do hry o miliardy. Námitky dalších dvou konsorcií, které ministerstvo vyřadilo, naopak ÚOHS neuznal.

Rozhodnutí ještě není pravomocné a ministerstvo se proti němu může ještě odvolat. Má na to patnáct dní, podle ministerských úředníků ale rozhodnutí o tom, zda se odvolá k šéfovi antimonopolního úřadu, padne v průběhu tohoto týdne. "Vyjádření úřadu jsme dosud nedostali. Musíme si jej nejdříve prostudovat a pak rozhodneme o dalším postupu," řekl vrchní ředitel ministerstva financí Tomáš Uvíra.

V každém případě se však podle Uvíry vyhlášení zakázky opozdí –už jenom kvůli lhůtám, které mají účastníci tendru na odvolávání a antimonopolní úřad na další rozhodování.

Další podrobnosti si přečtěte v pondělním vydání deníku