29. ledna 2009 16:36 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Kellner kupuje část J&T za 6 miliard

Petr Kellner | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Kellner | foto: PPF

PRAHA Společnost PPF Petra Kellnera koupí část aktiv investiční skupiny J&T, která chystá zásadní reorganizaci, do samostatného holdingu vyčlení svá energeticko-průmyslová aktiva. V novém holdingu by J&T měla držet čtyřicetiprocentní podíl a stejný podíl ovládne i jedna z firem ze skupiny PPF za cenu zhruba šest miliard korun. Obě skupiny nechtěly obchod blíže komentovat.

Zbývajících 20 procent holdingu získá podle serveru dosavadní partner J&T odpovědný za korporátní investice Daniel Křetínský. Ten bude nově vzniklému uskupení šéfovat.

Vedení J&T informaci serveru Euro.cz bez bližších podrobností potvrdilo. "Probíhá proces vytváření nového holdingu, do kterého budou vyčleněna energetická a průmyslová aktiva ze skupiny J&T. Probíhají jednání se skupinou PPF o jejím kapitálovém vstupu do holdingu," řekl šéf komunikace skupiny J&T Martin Maňák. "Nekomentujeme informace a spekulace z trhu," uvedl mluvčí PPF Alexej Bechtin.

"Tato akvizice je příkladem toho, jak může krize vést ke konsolidaci kapitálu. Domníváme se, že tato transakce je teprve první vlaštovkou," řekl řídící partner poradenské firmy Deloitte ČR Josef Kotrba.

J&T v sektoru energetiky spravuje majetkové účasti například u výrobců elektřiny a tepla United Energy a Plzeňská energetika, dále u distributora a dodavatele elektřiny Pražská energetika a u obchodníků s elektřinou První energetická a United Energy Trading.

Mezi podniky z energetického strojírenství, které jsou součástí konsolidovaného celku skupiny J&T, patří třeba výrobce energetických kotlů SES Tlmače, holding ČKD Blansko, výrobce rozvodných zařízení a spínací techniky pro energetiku SERW či První brněnská strojírna Brno DIZ.

Součástí skupiny jsou i významný výrobce autobusů SOR Libchavy a tradiční slovenský strojírenský podnik VSS. Slovensko-česká finanční a realitní skupina vznikla v roce 1993 na Slovensku, když její zakladatelé Ivan Jakabovič a Patrik Tkáč založili společnost J&T Securities. Skupina působí například v privátním a investičním bankovnictví, obchodu s nemovitostmi, v energetice, průmyslu, médiích či ve fotbale. Skupina kontroluje několik společností na Slovensku a v Česku, v dalších má menšinové podíly.

Mezinárodní finanční skupina PPF, jejímž majoritním vlastníkem je Petr Kellner, se zaměřuje na spotřebitelské financování a bankovnictví pro drobnou klientelu. Prostřednictvím podílu ve společném podniku Generali PPF Holding je významným účastníkem trhu pojišťovnictví ve střední a východní Evropě. V polovině roku 2007 spravovala PPF aktiva převyšující 240 miliard korun.

Vedle Česka, Ruska, Slovenska a Ukrajiny působí například v Kazachstánu, ve Vietnamu a Číně. Kellner je podle žebříčku amerického časopisu Forbes z loňského března 91. nejbohatším člověkem planety. Forbes ohodnotil jeho majetek na 9,3 miliardy dolarů.
Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!